Sigorta

Sigorta Değer Kaybı

Sigorta Değer Kaybı

Trafik kazaları oluştuğunda vasıtalarda hasar meydana gelebilir ve bu hasarların onarılması mümkündür. Araçların onarılmasına rağmen eski değerini taşımaması kaçınılmaz olurken bunun nedenleri arasında aracın hasarlı olarak kayıtlara geçmesi yer alır. Aracın ticari değerinde yaşanan bu düşüş araç değer kaybı olarak adlandırılırken araç değer kaybı sigortaya başvuru ile talep edilebilir. Sigorta Değer Kaybı başvurusu sigorta şirketine yapılır.

Araç Değer Kaybı Başvurusu Formu

Örnek: Fiat Egea, BMW X5, Peugeot 5008 gibi

Gün-Ay-Yıl

Sigorta şirketinden değer kaybı talebi isteneceği zaman zarar gören tarafın bunu belgelemesi zorunludur. Araç değer kaybına yönelik olarak oluşacak taleplerde sigorta şirketi bazı koşulların sağlanmasını gerekli tutarken bunlar arasında başvuru sahibinin kusursuz olan ya da az kusurlu olan taraf olması gerekir. Ayrıca aracın çekme belgeli ya da hurdaya çıkarılmış araç olmaması da araç değer kaybı talep edilmesinde gerekli olan bir şarttır.

Bunun yanı sıra zarar gören tarafın durumu belgelemesi istenirken araç sahibinin alacağı çeşitli raporların sigorta şirketine sunulması gerekli olur. Merak edilenler arasında yer alan sorulardan biri de Trafik sigortası değer kaybını öder mi ? Şeklinde olur. Bu sigorta kusurlu olan aracın karşı tarafın hasarını ödediği bir sigorta türüdür. Değer kaybı sigorta şirketi tarafından ödenir.

Sigorta Değer Kaybı Ödemesi

Zarar gören taraf aracında meydana gelen hasarın onarıma rağmen aracında maddi bir değer kaybı yaşattığını belgelemelidir. Bundan dolayı sigorta şirketinin başvuru sırasında talep edeceği belgeler eksiksiz ve tam olarak sunulmalıdır. Değer kaybı sigortaya başvuru ile mağdur olanın zararını tazmin edebilmesi mümkündür fakat haklılığının da ispatı gerekir.

Bu durumda da delillere gerek duyulur. Sigorta şirketine yapılan başvurularda form doldurulması gerekirken mağdurunu vekil olarak tayin ettiği kişi varsa bu durumda vekaletname örneğinin de evraklara ilave edilmesi gerekir.

Sigorta şirketine yapılan başvurularda 15 günlük inceleme süresinin ardından yazılı ya da sözlü olarak zarar gören tarafa bilgi verilirken kısmen ya da tamamen zararın karşılanması mümkündür.

Sigorta Değer Kaybı yapılırken sunulan belgeler dikkate alınır. Trafik sigortası değer kaybını karşılar mı ? Sorusu merak edilenler arasında yer alırken bu sigorta karşı tarafın hasarını karşılamaya yönelik olarak kullanılır. Değer kaybı için sigorta şirketine başvuru yapmak gerekir. Değer kaybı trafik sigortası ile mağdur olan tarafın zararının giderilmesi mümkündür.

İlginizi Çekebilir: Sompo Japan Sigorta Araç Değer Kaybı Başvurusu

Sigortadan Değer Kaybı Talebi

Trafik kazasında oluşan araç hasarları Zorunlu Trafik Sigortası ya da Kasko Sigortası tarafından giderilebilir. Zorunlu Trafik Sigortası birden fazla aracın karıştığı kazalarda az kusurlu olan ya da kusursuz olan aracın hasarını karşılar.

Kasko sigortası vasıtası ile de araçlarda oluşan hasarlar onarılırken sigorta şirketi devreye girer. Aracın onarılmasına rağmen satışı sırasında ticari değerinde bir düşüş yaşanır. Hasarsız bir aracın satış piyasası ile hasarlı bir aracın arasında fark oluşur. Bunun nedeni ise aracın hasarının onarılmasına bağlı olarak kayıtlara geçirilirken hasarlı araç olarak yazılmasıdır.

Bu durumda yaşanan ticari anlamdaki değer kaybı ise araç değer kaybı olarak adlandırılır. Mağduriyetin giderilmesi ve araç sahibinin zararının tazmin edilmesi ise sigorta şirketi aracılığı ile mümkün olur. Sigorta araç değer kaybı için yapılacak başvurularda belgelerin şirkete sunulması gerekir.

Mağdur olan tarafın haklılığını ve zararını ispat etmesi için çeşitli raporları sigorta şirketine beyanı zorunludur. Bu belgeler arasında yer alması gerekenler araç sahibinin kusursuz ya da az kusurlu olduğuna yönelik raporlar olurken ayrıca aracın da daha önce aynı bölgeden hasar almamış olması gerekir.

Araç daha önce onarım geçirdiyse ve bu çalışma değer kaybının talep edildiği hasarlı bölge ile ilgili ise bu durumda başvuru reddedilir. Bundan dolayı bazı hususlara dikkat edilmelidir.

Sigorta Değer Kaybı hakkından yaralanmak şartların sağlanması ile mümkündür. Trafik sigortası değer kaybı için sigorta şirketine form doldurularak başvuru yapılır. Araç değer kaybı sigorta şirketinden 15 günlük süre içerisinde yanıt alınırken istenilen sonuçları elde etmek için belgeler tam olarak sunulmalıdır.

Danışmana Sor
Merhaba,
Araç Değer Kaybı Danışmanı olarak size danışmanlık hizmeti sağlamaktan onur duyarız. Size nasıl yardımcı olabiliriz?