Kasko

Kasko Değer Kaybını Karşılar mı ?

Kasko Değer Kaybını Karşılar mı

Kasko araç sahiplerinin zorunlu olmasa da genel olarak yaptırdıkları bir sigorta türüdür. Genel poliçelerde belirtilen kapsam ve limit aralığında aracın hasara uğraması durumunda zararı kasko firması tarafından karşılanır. Ancak araç kazaya karıştığında aldığı hasarlar dışında bir de değer kaybına maruz kalır. Bu kayıplarda kasko poliçeleri genel olarak teminat altında olmadığı için değer kaybı başvuruları kasko firmasına yapılmaz. Sadece bu alanda teminat gösterilen ve belirtilen limitlerde poliçelerde yer alan durumlar için kasko değer kaybını karşılar mı cevabı olumlu olabilir. Bunun haricinde kasko firmasından değil de kusurlu aracın zorunlu trafik sigortası yaptığı sigorta firması tarafından aracın değer kaybına ilişkin ödeme talep edilir.

Araç Değer Kaybı Başvurusu Formu

Örnek: Fiat Egea, BMW X5, Peugeot 5008 gibi

Gün-Ay-Yıl

Kasko Araç Değer Kaybını Karşılar Mı?

Trafik kazalarında kusuru olamayan araç sürücüsü, arasında oluşan maddi hasarın tespiti için taleplerde bulunur. Ve ortaya çıkan değer kaybını sigorta şirketinden ya da kusurlu araç sürücüsünden talep edebilir. Anlaşmazlık durumunda mahkemeye başvurarak hakkını arayabilir. Hasarlı araç sahibi yazılı olarak taleplerini sigorta şirketine iletmelidir. Kusurlu aracın trafik poliçesini düzenleyen sigorta şirketi yapılan başvurulara yanıt verir. Tazminat taleplerine limit dahilinde cevap veriliyor. Mahkemelere yansıyan durumlarda aracın değer kaybına ilişkin tespitini mahkemenin atadığı bilirkişi yapar. Genel olarak kasko değer kaybını karşılar mı sorunun yanıtı olumlu olmaz. Ek bir poliçede teminatlarla belirlenmeyen durumlarda kasko değer kaybı ödemekle sorumlu değildir.

Aracın ikinci el piyasa değeri, hasar geçmişi, vasıtanın kilometresi, üretim yılı ve vasıtanın hasar gören parçaları ve bu parçaların araçtaki değeri baz alınarak araç değer kaybı hesaplanır. Belirlenen reel değer kaybı tutarı sigorta şirketlerine başvuru öncesinde ekspertiz raporu ile belgelenmelidir. Trafik sigortası kusursuz olan araçların ya da en az kusurlu olan araçların değer kaybı ödemelerini yapar. Sigorta şirketi ödeme yapmayı ret ederse Sigorta Tahkim Kuruluna başvurular yapılabilir. Ancak bunun için anlaşmazlık yaşanan sigorta şirketi ile aynı komisyona üye olunması gereklidir. Kaskodan taleplerde bulunmak için bu şekilde bir prosedüre gerek olmaz. Eğer kasko değer kaybını karşılar mı araştırması yapanların bu alanda bir teminatı bulunmuyor ise değer kaybı kaskonun sorumluluğunda değildir.

İlginizi Çekebilir: Kaskodan Değer Kaybı

Kasko Araç Değer Kaybı için Başvuru

Kasko firmaları genellikle araçların yaşanan olumsuzluklar nedeni ile ortaya çıkan hasarlarına belirli teminatlar vermekte ve risk durumu gerçekleştiğinde maddi olarak zararın karşılanmasını sağlamaktadır. Değer kayıplarında çok fazla kasko devreye girmez. Bu nedenle kasko değer kaybını karşılar mı araştırmaları yapanlar için ilk müracaat aşaması zorunlu trafik sigortasını yapan tarafın sigorta şirketi olacaktır. Taleplerinize olumlu yanıt alamadığınız durumlarda ise değer kaybı yaşayan araç sürücüsü Aslice Ticaret Mahkemesinde dava açar ve zararın tazmini için başvuruda bulunur. En fazla iki yıl içerisinde bu mahkemeler sonuçlanır. Elinizde gerekli evraklar var ise genellikle davalardan lehinize sonuçlar çıkar.

Kasko firmaları poliçelerini hazırlarken araç sahibinin talebi ile araç değer kaybına yönelik bir madde poliçeye ekleyebilir. Bu eklemenin kasko fiyatlarına ek maliyetleri olacaktır. Ancak kasko kapsamına girdiğinde kasko değer kaybını karşılar mı  sorusunun yanıtı olumlu olur. Araç sahipleri kusurlu tarafın sigorta şirketi ya da kendisi ile uğraşmak zorunda kalmadan kendi kaskosu üzerinden zararının karşılanmasını sağlayabilir. Değer kaybı hesaplamalarında belirli kriterler bulunur. Ancak kasko yaparken belirlediğiniz limitlere göre değer kaybı için ödeme alabilirsiniz. Mahkemeye başvurduğunuzda ise aracınız ticari bir araç olduğunda günlük kazançlarından mahrum kalmasından dolayı bile oluşan zararların tümünü kusurlu taraftan talep edebilirsiniz. Hasarlı araç sahibinin kusuru bulunmuyor ise dava lehinize bir şekilde sonuçlanacaktır.

Danışmana Sor
Merhaba,
Araç Değer Kaybı Danışmanı olarak size danışmanlık hizmeti sağlamaktan onur duyarız. Size nasıl yardımcı olabiliriz?