Sigorta

Mapfre Sigorta Araç Değer Kaybı Başvurusu

Mapfre Sigorta Araç Değer Kaybı Başvurusu

Vasıtaların karıştığı trafik kazaları nedeniyle araçlarda hasar oluştuğunda sigorta şirketleri tarafından bu problemler giderilebilir. Araçta meydana gelen zararlar onarılarak tazmin edilebilirken aracın ticari değerinde yaşanan kayıplar araç değer kaybı olarak adlandırılır. Vasıtanın ikinci el piyasasında satış değerinde oluşacak bu değer kaybı mağdur olan tarafın talebi ile tazmin edilmek istendiğinde sigorta şirketine başvurmak gereklidir. Sigorta şirketi belgelerin eksiksiz olarak sunulduğu durumlarda gerekli incelemeleri yaparak hak kaybı yaşanmasının önüne geçer. Bu mağduriyetlerin giderilmesi içinse zarara uğrayan tarafın bunu ispat etme yükümlülüğü vardır. Bundan dolayı da başvuru sırasında kazaya ve aracın onarımına ilişkin belgeler talep edilir. Bu belgelerin taşıması gereken şartlar da mağdur tarafından sağlanmış olmalıdır. Başvuru koşullarının eksiksiz olarak yerine getirildiği durumlarda hak iadesi mümkün olur. Mapfre Sigorta Araç Değer Kaybı Başvurusu sigorta şirketine yapılan bir müracaattır. Bu başvuru sırasında tüm belgelerin eksiksiz olarak sunulması istenir. Mağdur olan tarafın aracında oluşan ticari değer kaybı sigorta şirketinden talep edilirken zarar görenin kusur oranı bu başvurular sırasında dikkate alınır.

Araç Değer Kaybı Başvurusu Formu

Örnek: Fiat Egea, BMW X5, Peugeot 5008 gibi

Gün-Ay-Yıl

Mapfre Değer Kaybı Başvurusu

Mapfre Sigorta Araç Değer Kaybı Başvurusu yapılacağı zaman aracı hasar gören ve onarılan kişinin bazı koşulları taşıması gerekir. Bunlar arasında yer alanlardan biri hak sahibinin kusursuz ya da en fazla %50 oranında kusurlu olması gerektiğidir. Aracının hurdaya çıkarıldığı durumlarda başvuru geçersiz sayılır. Bunun yanı sıra vasıtanın trafikten çekilmemiş olması gerekir. Aynı zamanda araçta yapılan onarım o bölgede ilk kez gerçekleşmiş olmalıdır.

Daha önce farklı bir kaza nedeni ile araçta aynı bölgede hasar meydana gelmişse ve burada onarım yapılmışsa bu durumda başvuru olumsuz olarak değerlendirilir. Bundan dolayı müracaat yapan kişilerin başvuru koşullarını bilmesi hak kaybı yaşamamaları açısından önemlidir. Kasko Sigortası olan araçlarda bazı durumlarda araç değer kaybı sigorta poliçesine ilave edilebilmektedir.

Sigorta poliçesinde bu tür bir bilgi yer almadığında ise sigorta şirketine başvurmak gerekir. Başvuru sahibinin ise kusursuz olan taraf ya da az kusurlu bulunan taraf olması gerekmektedir. Koşullar yerine getirildiğinde zarar görenin zararını tazmin edecek olan sigorta şirketidir.

Mapfre Sigorta Değer Kaybı

Mapfre Sigorta Araç Değer Kaybı Başvurusu için müracaat edildiğinde mağdur olan kişilerin bunu belgelemesi talep edilir. Bu yüzden sunulacak evrakların eksiksiz olması istenirken alınacak raporlarla ispat etme yükü başvuru sahibine aittir. Kaza tutanakları, onarım belgeleri ve bilirkişi raporları gibi belgeler bundan dolayı önemlidir. Sigorta şirketine yapılan başvurularda mağdur olan tarafın vekil tayin etmesi durumunda vekaletname belgesini de ibraz etmesi gerekirken başvurulara 15 gün içerisinde yazılı veya sözlü olarak dönüş yapılmaktadır.

Zarar gören tarafın haklı bulunduğu durumlarda araç değer kaybı iadesi tam veya kısmi olarak sigorta şirketi tarafından yapılan bir ödemedir. Kaza nedeni ile araçlar Zorunlu Trafik Sigortası ya da isteğe bağlı yapılan Kasko Sigortası aracılığı ile güvence altına alınırlar. Kasko Sigortası zorunlu olmayan bir sigorta türü olurken kişisel tercihlere bağlı olarak yapılan ve araçla birlikte sürücüyü de güvence altına alan bir sigorta çeşididir. Bundan dolayı da yaygın olarak yaptırılır.

Zorunlu Trafik Sigortası ise kazaya karışan araçlarda en az kusurlu olanın ya da kusursuz olanın hasarını karşılar. Her iki sigorta türü hasar onarımlarında devreye girerken araç değer kaybı için sigorta şirketine başvuru gerekmektedir. Bu yüzden araç sahibi aracı onarıldıktan sonra ticari değerinde bir düşüş yaşanmasına bağlı olarak aradaki farkı talep edebilir ve bunun için sigorta şirketine müracaat ederken form doldurması gerekir. Mapfre Sigorta Araç Değer Kaybı Başvurusu yazımızın sonuna geldik.

Danışmana Sor
Merhaba,
Araç Değer Kaybı Danışmanı olarak size danışmanlık hizmeti sağlamaktan onur duyarız. Size nasıl yardımcı olabiliriz?