Sigorta

Unico Sigorta Araç Değer Kaybı Başvurusu

Unico Sigorta Araç Değer Kaybı Başvurusu

Trafikte meydana gelen kazalar sırasında çeşitli sonuçlarla karşılaşılabilirken araçlarda hasar oluşması durumunda da sigorta devreye girer. Zorunlu Trafik Sigortası ve Kasko Sigortası araç hasarlarının onarılmasında kullanılan sigortalardır. Zorunlu Trafik Sigortası kazaya karışan araçlardan az kusurlu veya kusursuz olanın onarımını karşılamaktadır. Bunun yanı sıra kasko sigortası aracılığı ile de zarar gören tarafın aracı onarılır. Kasko sigortası ile araç sahibi hem kendisini hem de aracını güvence altına almış olur. Kasko Sigortası zorunlu olarak yapılması gerekli olan bir sigorta olmamasına rağmen bu sigortanın sunduğu teminatlar sürücüler açısından oldukça önemlidir. Trafikte ortaya çıkabilecek olası riskler göz önüne alındığında Kasko Sigortası tercih edilen bir uygulamadır. Araç değer kaybı Kasko Sigorta poliçesine ilave edilebilen bir taleptir fakat poliçede yer almadığı durumlarda sigorta şirketine başvurmak gerekir.  Araçta oluşacak hasarın onarılması aracın değerinde belirli bir oranda düşüşe yol açar. Araç onarıldıktan sonra kaydedilirken hasarlı olarak kayıt altına alındığından dolayı ticari değeri düşer. Bu fark araç değer kaybı olarak adlandırılan durumdur. Sigorta şirketlerine araç değer kaybına yönelik olarak başvuru yapmak gerekli olurken Unico Sigorta Araç Değer Kaybı Başvurusu form doldurmak sureti ile gerçekleştirilir. Form doldurulurken zarar gören tarafın kimlik bilgileri girilir ve ayrıca zararın oluştuğuna dair belgelere de gerek duyulur.

Araç Değer Kaybı Başvurusu Formu

Örnek: Fiat Egea, BMW X5, Peugeot 5008 gibi

Gün-Ay-Yıl

Unico Sigorta Değer Kaybı Başvurusu

Araç değer kaybına yönelik sigorta şirketine oluşturulacak taleplerde bilinmesi gereken bazı noktalar olurken bunlar arasında yer alanlardan biri de zararın tazmin edilebilmesi için mağdurun az kusurlu ya da kusursuz taraf olması gerektiğidir. Unico Sigorta Araç Değer Kaybı Başvurusu yapılırken aracın trafikten çekilmemiş olması ve ayrıca hurda belgesine de sahip olmaması gerekir. Zarar gören tarafın zararını raporları ile beyan etmesi ve bunu ispatlaması da hak kaybı yaşamaması açısından önemsenmelidir. Sigorta şirketine yapılacak başvurular sırasında dikkat edilmesi gereken bir diğer konu ise araçta meydana gelen hasarın daha önce aynı yerde oluşmamış olması ve aracın buna bağlı olarak bir onarım geçirmemesidir. Daha önce aynı bölgede meydana gelmiş ve onarılmış bir araç için değer kaybı talebi oluşturulamamaktadır. Bundan dolayı değer kaybı talebi oluşturulacağı zaman konu hakkında bilgi sahibi olmak gerekir. Kişilerin hak kaybı yaşamaması açısından bu konu önemsenmeli ve müracaat sırasında gerekli belgeler eksiksiz olarak teslim edilmelidir.

İlginizi Çekebilir: Anadolu Sigorta Araç Değer Kaybı Başvurusu

Unico Değer Kaybı

Unico Sigorta Araç Değer Kaybı Başvurusu için evrakların tam ve eksiksiz olarak hazırlanması gerekirken kişileri temsilen vekil tayin edilmişse vekaletnamenin de belgeler arasında yer alması önemlidir. Sigorta şirketi taleplerin alınmasının ardından gerekli incelemeleri yaparken 15 günlük süre içerisinde yazılı ya da sözlü olarak geri bildirim yapmaktadır.

Mağdur olan tarafın yaptığı başvurunun kabul edilmesinde koşulların sağlanması oldukça önemlidir. Bundan dolayı da başvuru sırasında müracaat koşulları hakkında bilgi sahibi olmak oldukça önemlidir. Sigorta şirketleri birçok sigorta türünü yapma konusunda yetkileri olan kuruluşlardır.

Kasko Sigortası da sigorta şirketi tarafından yapılan sigorta çeşitlerinden biridir ve araç sahibi açısından oldukça yararlı bir sigorta türüdür. Araç değer kaybına yönelik olarak bazı poliçelerde bu durum teminat altına alınabilirken sigortada yer almayan durumlar için sigorta şirketine başvuru yapmak gerekmektedir. Trafik sigortasının kapsamı karşı tarafın yol açtığı hasarları karşılamak üzere düzenlenirken Kasko Sigortasında durum farklıdır.

Sigorta sahibinden kaynaklanan zararın kısmen ya da tamamen karşılanmasında da Kasko Sigortasından yararlanılır. Kasko Sigortasının birçok avantajı vardır ve istendiği takdirde araç değer kaybı konusunda da poliçeye madde eklenebilmektedir. Unico Sigorta Araç Değer Kaybı Başvurusu yazımızın sonuna geldik.

Danışmana Sor
Merhaba,
Araç Değer Kaybı Danışmanı olarak size danışmanlık hizmeti sağlamaktan onur duyarız. Size nasıl yardımcı olabiliriz?