Hesaplama

Online Araç Değer Kaybı Hesaplama

Online Araç Değer Kaybı Hesaplama

1 Nisan 2020 ile birlikte araç değer kaybı hesaplama alanında bazı değişiklikler yapıldı. Bunun ana nedeni zorunlu karayolları trafik sigortasında yapılan değişiklikler olmaktadır. Bu değişimler araç değer kaybı tazminatlarında da farklı bir hesaplama cetveli ortaya çıkardı. Yeni kriterlerde göre online araç değer kaybı hesaplama yapabilirsiniz. Trafik kazasında hasarlanan araç ikinci el piyasasında değer kaybeder. Genel olarak kaza nedeni ile araçta onarım gören parçalardan kaynaklı aracın rayiç bedeli azalmaya başlar. Yapılan değişikliklerle hesaplamalara belirli standartlar getirildi. Bu şekilde yaşanan kazalarda araç sahipleri ne kadar değer kaybı yaşanabileceğini ortalama olarak tahmin edebiliyor.

Araç Değer Kaybı Başvurusu Formu

Örnek: Fiat Egea, BMW X5, Peugeot 5008 gibi

Gün-Ay-Yıl

İlginizi çekebilir: 2. El Araç Değer Kaybı Hesaplama

Online Araç Değer Kaybı Nasıl Hesaplanır ?

Bazı değişkenlere bağlı olarak hesaplamalar yapılır. Bunlar arasında aracın piyasa değeri, trafiğe çıkışı, modeli, markası, kilometresi, hasar geçmişi ve üretim yılı bulunur. Kilometre katsayısı ve hasar miktarı baz alınarak online araç değer kaybı hesaplama formülü belirlenir. Yeni düzenlemede 75 bin ile 149 bin arasındaki tüm araçların katsayı çarpanı aynıdır. Araçtaki toplam değer kaybını hesaplarken aracın yıpranma düzeyi ve hasarın boyutu çarpılır. Kusurlu sürücü araçtaki değer kaybını karşılar. Araçta yaşanan değer kaybının büyüklüğü satış değerinin de bir o kadar düşük olmasına neden olur. Kasko ve zorunlu trafik sigortası yaptırmak trafikte araç kullanan her araç sahibi için bu nedenle çok önemlidir. Yaşanan kazalarda bu gibi poliçeleri bulunanlar maddi ve manevi kayıpların karşılanmasında güvence altında oluyor.

Sigortası olan araçlarda da birden fazla aracın kazaya karışması durumunda sadece en az kusurlu olan ya da kusursuz olan aracın sürücüsüne ödeme yapılmaktadır. Özellikle trafik sigortasının kapsamı araçların dış etkenli hasarlarında devreye girer. Kaskolar ile de araçta meydana gelen tüm zararın ve hasarın karşılanması mümkündür. Bu nedenle kasko çok daha kapsamlı bir sigortalama aracıdır. Bazı firmalar bu alanda araç değer kaybını önlenmesine yönelik kasko paketleri sunmaktadır. Sigortalama işlemlerinde mutlaka poliçe kapsamına dikkat edilmelidir. Yaşadığınız kaza sonucunda online araç değer kaybı hesaplama aracını kullanarak ortalama olarak ne kadar ödeme yapılacağı ve araçta yaşanan değer kaybının ne kadar olacağına dair bilgi edinebilirsiniz.

Online Araç Değer Kaybı Hesaplama Araçları

Aracınızda yaşadığınız kazalarda değer kaybını online araç değer kaybı hesaplama araçları ile yapabilir, ortalama aracınızda ne kadarlık bir değer kaybının oluştuğunu ölçebilirsiniz. Online hesaplamalarda şu sorulara göre hesaplama yapılıyor:

  • Aracın piyasa değeri: Bu alana aracınıza ait rayiç bedelini girmeniz gereklidir. Ortalama bir değer girilebilir.
  • Araçta meydana gelen hasar: Bu alana araçta oluşan tramer kaydı miktarının girilmesi gereklidir.
  • Aracın kilometre bilgisi: Bu alana aracın kaza anındaki kilometre bilgisi eklenmelidir.

Belirtilen alanlara istenilen rakamlar girildiğinde tahmini olarak aracınıza ait değer kaybını ekranda birkaç saniye içerisinde görebilirsiniz. Yapılan hesaplama ortalama bir değere ait olduğu için minimum ve maksimum değer kayıpları ile ilgili bilgiler bu ekranlarda yer alabilir.

Araç Değer kaybı başvurusu için belirli şartların yerine getirilmesi çok önemlidir. Öncelikle kaza durumlarında mağduriyet yaşayan taraf olarak bu başvurular yapılabilir. Eğer kazada suçlu olan taraf iseniz değer kaybı için başvurma hakkınız bulunmaz. Bu nedenle online araç değer kaybı hesaplama yapsanız bile resmi başvurular yapamazsınız. Sadece kaskoda bu şekilde bir ibare yer alıyorsa kasko firmasından hak talep edebilirsiniz. 2 yıl içinde mağdur olan tarafın başvuru yapması gereklidir. Başvuru yapılmaz ise süre aşımına uğraması nedeni ile başvurular geçerli olmaz. Hak talep edilen tarafın zorunlu trafik sigortası bulunmuyor ise yaşanan değer kaybını şahıs olarak karşılamakla mesul olacaktır.

Danışmana Sor
Merhaba,
Araç Değer Kaybı Danışmanı olarak size danışmanlık hizmeti sağlamaktan onur duyarız. Size nasıl yardımcı olabiliriz?