Hesaplama

Motosiklet Değer Kaybı Hesaplama

Motosiklet Değer Kaybı Hesaplama

Hasar gören aracın durumunu tanımlayan kavram araç değer kaybıdır. İkinci el piyasasında hasar alarak onarım gören araçlardaki düşüşü ifade eden bu kavram motosiklet kazalarında çok daha önemlidir. Araçlara göre çok daha uygun fiyat aralıklarında satın alınan motosikletler kaza durumunda motosiklet tutarı masraf çıkarabiliyor.  Bu da motosiklet değer kaybı hesaplama alanında yapılan işlemlerin daha da önemli olmasını sağlıyor. Son dönemlerde motosiklet taleplerinin artması yedek parça fiyatlarına da yansımış durumdadır. Kaza durumunda hasar oranları da aynı şekilde artacaktır. Bu nedenle hasar kayıpları yaşandığında kusurlu olan taraftan zararınızın karşılanması için taleplerde bulunmak ve hakkınızı aramak maddi olarak mağduriyetler yaşamanızın önüne geçebilir.

Araç Değer Kaybı Başvurusu Formu

Örnek: Fiat Egea, BMW X5, Peugeot 5008 gibi

Gün-Ay-Yıl

İlginizi çekebilir: Araç Değer Kaybı Hesaplama

Motosiklet Değer Kaybı Nasıl Hesaplanır ?

Büyük değer kayıplarında kusurlu olan taraftan hakkınızı aramak ciddi zararlar uğramanızın önüne geçebilir. Kaza durumlarında aracınızı kendi imkanlarınızı tamir ettirebilirsiniz. Ancak sonrasında satmak istediğinizde ciddi bir değer kaybı ile karşılaşırsınız. Bu tarz sorunlarda zararlı çıkmamak için kusurlu olan taraftan iki yıl içerisinde motosiklet değer kaybı hesaplama ile önünüze çıkan rakamın karşılanmasını talep edebilirsiniz. Bu zararın karşılanmasından sonra satış fiyatınızın düşmesi aracı satarken zarar etmenizi önler. Aracınızı satışa çıkarmadan önce maddi zararınızın karşılanması için hukuki bir destek almak sürecin sizin lehinize sonuçlanmasını sağlar.

Bu alanda tecrübesi bulunan bir avukattan destek alarak öncelikle motosiklet değer kaybı hesaplama işlemlerini tamamlayabilirsiniz. Hesaplamalarda çok farklı parametreler kullanılır. Hesaplamaları sigorta eksperleri yapar. Sigorta firmaları genellikle zararınızı karşılamak zorunda değildir. Bu değer kayıplarının hesaplanması ile zararı karşılayabilir. Genel itibari ile de sigorta firmaları bu ödemeleri yapmak için gönüllü olmaz. Farklı gerekçeler öne sürerek ödeme yapılmayabilir. İyi bir hukuki destek alındığında süreç tamamen sizin lehinize olacak şekilde sonuçlanır. Sürecin başarılı bir şekilde ilerlemesinde bazı belgelerde çok önemlidir. Bunlar arasında polis ve kaza tutanakları, kaza fotoğrafları yer alır. Poliçeler, kaza yapılan sürücü hakkında bilgiler, aracın tamir faturaları da açılacak davada sunulması gereken evraklar arasında yer alır.

Motosiklet Değer Kaybı Hesaplama Talebi

Kaza sonucunda yaşadığınız değer kayıpları motosiklet gibi araçlarda çok daha fazla mağduriyetler oluşturabilir. Bu nedenle hakkınızı aramak için motosiklet değer kaybı hesaplama işlemleri çok daha fazla önemli olur. Avukatlar aracılığı ile açılacak davalarda her iki taraf ellerinde belgelerle gerekçelerini sunar. Mahkemelerde karar verilmesi için bilirkişi atar ve bilirkişi gerekli belge ve bilgiler ışığında kaza sonucunda değer kaybının kimin tarafından ödenmesi gerekliliği ile ilgili karar verir. Genellikle tüm belge ve faturalar elinizde olduğunda bu tarz davalarda sonuç alınmaması mümkün değildir. Sigorta firmaları dava sürecinde zararın karşılanması için çok daha düşük meblağlar önerebiliyor. Bu tür ödemeler yerine davanın sonuçlanmasını beklemek zararınızın tamamen karşılanması adına çok daha önemlidir.

Motosiklet kazalarında aracın ikinci el piyasasına düşmesi ile çok ciddi zararlarla karşılaşabilirsiniz. Özellikle model yükseltmek istediğinizde aracın satışa çıkardığınızda değer kaybı kayıtları olduğu için orijinal araç bedelinden çok daha düşük aralıklarda bir satış bedelleri teklifleri ile karşılaşırsınız. Bu nedenle kaza durumlarında motosiklet değer kaybı hesaplama işlemleri yapılmalı ve gereken hukuki süreç adım adım takip edilmelidir. Bu şekilde satış durumunda zarar etmenizin önüne geçilebilir. Hesaplama yapılırken motosiklet söz konusu olduğunda aracın kilometresinin 120 binden fazla olmaması önemlidir. Fazla olması durumunda da zararın karşılanması için davalar açılabilir. Ancak daha düşük tutarlarda tazminat hakkı elde edilebilir. Kaza durumunda karşı taraf kusurlu ise mutlaka değer kaybı davaları açılmalıdır. Bu durum kaza gören araç sahibi için yasal bir haktır.

Danışmana Sor
Merhaba,
Araç Değer Kaybı Danışmanı olarak size danışmanlık hizmeti sağlamaktan onur duyarız. Size nasıl yardımcı olabiliriz?