Kasko

Kasko Değer Kaybını Öder Mi ?

Kasko Değer Kaybını Öder Mi

Trafiğe kayıtlı olan araç sayısı her gün artarak devam etmektedir. Günümüzde 25 milyona yaklaşan sayıda araç trafiğe kayıtlı bulunmaktadır. Özellikle büyük şehirlerde artan trafik yoğunluğu kaza riskinizi de önemli ölçüde artırmaktadır. Bu nedenle aracınıza ait zorunlu trafik sigortasının zamanında yapılmış olduğundan emin olmalısınız. Çünkü zorunlu trafik sigortaları hasarlı kazalarda içerdiği teminatlar ile size güvence sağlamaktadır. Öte yandan trafiğe kayıtlı araçlar için her yıl yenilenebilen isteğe bağlı kasko poliçeleri düzenlenmektedir. Özellikle kusurlu bulunduğunuz hasarlı kazalarda kasko poliçeleri sayesinde geniş haklara sahip olabilmektesiniz. Bununla birlikte kasko poliçelerinin teminat altına almadığı durumlarda söz konusu olabilmektedir. Başka bir deyişle aracınızı kasko ettirmiş olmanız her halükarda zararlarınızın tazmin edileceği anlamına gelmeyebilir. Bu nedenle anlaştığınız sigorta şirketinin size sunduğu kasko poliçesini mutlaka detaylı olarak incelemelisiniz. Peki yaptırmış olduğunuz poliçeler kapsamında kasko değer kaybını öder mi ?

Araç Değer Kaybı Başvurusu Formu

Örnek: Fiat Egea, BMW X5, Peugeot 5008 gibi

Gün-Ay-Yıl

Son dönemde yaşanan hasarlı kazaların sayısı bir hayli artmış durumdadır. Üstelik ikinci el araç piyasasında yaşanan gelişmeler ve artan ticaret hacmi yeni ihtiyaçları beraberinde getirmektedir. Özellikle araç değer kaybı konusu sıkça araştırılan konular arasında yer almaktadır.  Araç değer kaybı nedir ? Kısaca açıklamak gerekirse, kaza sonrası hasar almış araçta meydana gelen değer düşüklüğü olarak tanımlanabilecektir. Başka bir deyişle kaza sonrası onarıma tabi tutulan aracın, ikinci el piyasasında yaşadığı değer kaybıdır. Çünkü kazaya karışan her araç, onarım sonrası yeni parçalar ile eski haline kavuşturulsa bile değer kaybı kaçınılmazdır. Bu nedenle başınıza gelebilecek hasarlı kazalar sonrası sahip olduğunuz hakları bilmek size fayda sağlayacaktır. Özellikle değer kaybı davaları hakkında mutlaka alanında uzman kişilerden bilgi edinmelisiniz.

İlginizi Çekebilir: Araç Değer Kaybı Şartları

Araç Değer Kaybını Kasko Öder Mi ?

Kasko sigorta poliçeleri, hem araç sahibine hem de araca gelebilecek zararları karşılamak üzere kurulmaktadır. Ancak bu zarar tazmini çoğu zaman belirli şart ve prosedürlere bağlı olarak gerçekleşmektedir. Her ne kadar kasko yasal bir zorunluluk olmasa da sıklıkla bir sigorta yöntemidir. Çünkü kasko, sigorta sahibine yalnızca hareket halinde gerçekleşen trafik kazalarında koruma sağlamaz. Doğal afetler başta olmak üzere bir dizi maddi zararda tazminat alınmasını sağlamaktadır. Bununla birlikte, geniş imkanlar ve tazmin hakları sağlayan kasko değer kaybını öder mi ?

Bu konuda sigorta şirketleri oluşturulan kasko poliçeleri kapsamında değer kaybına ilişkin güvence sunmamaktadır. Değer kaybı talepleri, kazada aracı hasar alan kusursuz veya az kusurlu bulunan tarafça yapılabilmektedir. Üstelik söz konusu tazminat, kazada kusurlu bulunan aracın mali mesuliyet sigortasınca karşılanmaktadır. Yani değer kayıplarındaki uyuşmazlıklarda kasko şirketleri taraf olmamaktadırlar. Son olarak kasko yaptırmak istediğinizde tercihinize bağlı özel planlar sunulup sunulmadığını mutlaka öğrenmelisiniz.

Kasko Nedir ?

Sahip olduğunuz motorlu kara taşıtınız için her yıl zorunlu trafik sigortası yaptırmaktasınız. Bu sigorta, yasal olarak zorunlu kılınmış bir sigorta türüdür. Ancak bir de sizin isteğinize bağlı olarak yapılabilecek kasko sigortası söz konusudur. Bu sigorta türü ise yasal olarak zorunlu olmayıp taşıt sahibinin ihtiyarına bırakılmıştır. Kasko, trafik sigortalarına kıyasla oldukça geniş kapsamda teminatlar sunabilmektedir.

En basit anlatımla kasko, sigorta sahibi kişinin aracında meydana gelebilecek zararları tazmin etmeyi amaçlamaktadır. Ancak aracınız için yaptırdığınız kasko değer kaybını öder mi ? Kasko sigorta poliçeleri birçok alanda sigorta sahibine zarar tazmini sağlamaktadır. Bununla birlikte sigorta şirketlerinin hazırladığı poliçelerde değer düşüklüğüne ilişkin güvence sunulmamaktadır. Fakat günümüzde bazı sigorta şirketleri daha yüksek primler ile konuya özel teminat başlıkları sunabilmektedir. Bu yüzden aracınıza kasko yaptırmak istediğinizde sigorta şirketi temsilcisi ile bu konuyu görüşmelisiniz.

Danışmana Sor
Merhaba,
Araç Değer Kaybı Danışmanı olarak size danışmanlık hizmeti sağlamaktan onur duyarız. Size nasıl yardımcı olabiliriz?