Başvuru

Kasko Değer Kaybı Başvurusu

Kasko Değer Kaybı Başvurusu

Her araç sahibinin yeni bir araç aldığında ilk aklına gelen konulardan biri araç sigortasıdır. Günümüzde araç sayıları arttıkça trafikte karşılaşılan sorun ve riskler de birbirinden farklı şekillerde kendisini göstermektedir. Üstelik aracın park halinde olması dahi maddi bir kaza yaşamayacağınız anlamına gelmemektedir. Bu nedenle araç sahipleri için zorunlu trafik sigortasının yanı sıra kasko poliçeleri de önem taşımaktadır. Kasko poliçelerinin içerdiği çok sayıda teminat seçeneği zorunlu trafik sigortasından birçok konuda ayrılmaktadır.  Özellikle yaşanılan maddi hasarlı kazalarda araç değer kaybı açısından araç sahiplerinin aklına takılan bir konudur.  Peki kasko poliçeleri araç değer kaybını kapsar mı? Kasko değer kaybı başvurusu nasıl yapılır ?

Araç Değer Kaybı Başvurusu Formu

Örnek: Fiat Egea, BMW X5, Peugeot 5008 gibi

Gün-Ay-Yıl

Yasal olarak zorunlu olmadığı halde sürücülerin birçoğu kasko yaptırmaktadırlar. Kasko geniş kapsamlı bir güvence sunması nedeniyle tercih edilmektedir. Aracın başına gelebilecek birçok ziyanı tazmin etme özelliğini araç sahibine sunabilmektedir. Trafik sigortasından farklı olarak kasko kişiye özel olarak oluşturulabilmektedir. Ancak günümüzde standartlaşmış kasko poliçeleri sık olarak kullanılmaktadır. Bu nedenle kasko yaptırırken araç değer kaybı konusunda tam olarak bilgilendirildiğinizden emin olmalısınız. Çünkü standart poliçeler değer kaybına ilişkin teminatlar içermemektedir. Yani, olası bir kaza sonrası yaşayacağınız değer kaybını telafi etmeyi taahhüt etmemktedir.

Kasko Araç Değer Kaybını Kapsar Mı ?

Araç sahipleri karşılaşabilecekleri riskler ve maddi hasarlar karşısında kendilerini güvence altına almak istemektedirler.  Bu nedenle çeşitli teminatlar sunan kasko poliçelerini ödedikleri primler karşılığında yaptırmaktadırlar. Bu noktada ödenen primlerin tutarı ve teminat çeşitleri sigorta ettiren tarafından belirlenebilmektedir. Özellikle zorunlu trafik sigortalarının kapsamadığı konularda güvence arayan araç sahipleri poliçelerini oluştururken dikkatli olmalılar. Hangi hallerde ne tür haklara sahip olacaklarını ve sigorta şirketince ödenecek tazminat tutarlarını mutlaka öğrenmeliler.

Özellikle maddi hasarlı kazlarda, kusurlu bulunan taraflar araçlarında yaşadığı değer kaybını telafi etmek arayışındalardır.  O halde kasko araç değer kaybını kapsar mı ? Kapsaması halinde kasko değer kaybı başvurusu için nasıl bir yol izlenmelidir? Tüm bu konularda sigorta şirketi ile poliçe düzenlenmeden önce netlik sağlanmalıdır. Çünkü standart kasko poliçelerinde araç değer kaybı teminatı bulunmamaktadır. Diğer bir deyişle kasko yaptırmanız araç değer kaybı yaşamanız durumunda size güvence sağlamayacaktır.  Kısaca araç değer kayıpları, özel bir hüküm olarak eklenmedikçe kasko kapsamında yer almayacaktır.

İlginizi Çekebilir: Değer Kaybı Başvurusu

Araç Değer Kaybını Kasko Öder Mi ?

Trafikte yaşanılan istenmeyen durumlar sonrasında araçlarda bir takım hasarlar meydana gelebilmektedir. Özellikle maddi olarak yaşanılan kayıplar, aracın onarılmasından sonra da kendini gösterebilmektedir. Örneğin yaşadığı hasarlar sonucu onarım gören araçların ikinci el satış piyasasında düşüşler gözlenmektedir. Elbette değer düşüklüğü yalnızca aracın aldığı hasarlar ile ölçülmemektedir. Ancak maddi kazalar sonrası yaşanılan değer düşüklükleri, kusursuz olan araç sürücüleri için talep edilebilir niteliktedir. Bununla birlikte kazada kusurlu bulunan taraflar da araçlarında yaşadıkları değer düşüklükleri için kaskoya başvurabileceklerini düşünürler. Ancak gerçekten araç değer kaybını kasko öder mi ?

Araç almayı düşünen kişilerce, araçların hasar durumları ve bu hasarların maddi boyutları irdelenmektedir. Bu nedenle kazaya karışan araçların değerleri kazasız benzer araçlara oranla düşüklük göstermektedir. İşte aradaki bu fark araç sahipleri için değer düşüklüğü kaybı olarak ifade edilmektedir. Bu gibi durumlarda kusurlu kasko sahiplerinin değer düşüklüğü yönünden kasko şirketlerine başvurabildiği görülmektedir.  Kasko değer kaybı başvurusu ile araçlarında yaşadıkları değer kaybının kasko şirketlerince karşılanmasını talep etmektedirler.  Ancak yaptırdığınız kasko poliçesinde bu duruma özel bir teminat yer almadığı taktirde başvurunuz reddedilebilecektir.  Farklı bir ifadeyle poliçelerinde değer kaybına ilişkin hüküm yer almayan araç sahipleri olumlu sonuç alamayacaktır. Bu nedenle yaşanılan araç değer kayıplarının kasko şirketlerince ödenmediği hususu dikkate alınarak işlem yapılmalıdır.

Danışmana Sor
Merhaba,
Araç Değer Kaybı Danışmanı olarak size danışmanlık hizmeti sağlamaktan onur duyarız. Size nasıl yardımcı olabiliriz?