Sigorta

Halk Sigorta Araç Değer Kaybı Başvurusu

Halk Sigorta Araç Değer Kaybı Başvurusu

Trafik kazalarının oluştuğu durumlarda araçlarda meydana gelen hasarlar çeşitli onarımlarla giderilebilen durumlardır. Vasıtanın onarılmasına rağmen ticari değerinde oluşan düşme araç değer kaybı olarak adlandırılırken bu durumda sigorta şirketine başvuru yapılması gerekli olur. Halk Sigorta Araç Değer Kaybı Başvurusu yapılacağı zaman bir form doldurmak gerekli olurken buna ilaveten bazı belgelerin sunulması da lazımdır.

Araç Değer Kaybı Başvurusu Formu

Örnek: Fiat Egea, BMW X5, Peugeot 5008 gibi

Gün-Ay-Yıl

Araç değer kaybına ilişkin beyan edilmesi gereken evraklar tam ve eksiksiz olarak sigorta şirketine sunulduğunda ve koşullar sağlandığında başvuruların olumsuz neticelenmesi söz konusu olmaz. Bunun yanı sıra mağdur olan tarafın mağduriyetini belgelemesi talep edilir. Trafik kazasına bağlı olarak oluşan hasarlarda Zorunlu Trafik Sigortası ve Kasko Sigortası devreye girer.

Zorunlu Trafik Sigortası kazaya karışan araçlardan en az kusurlu olanın ya da kusursuz olanın onarımını üstlenir. Kasko sigortası da çeşitli avantajları olan bir sigorta türü olduğu için birçok kişi tarafından yaptırılır.

Kasko Sigortası yapılması zorunlu olmayan bir sigorta çeşidi olmasına rağmen sağladığı yararlar sebebi ile tercih edilen bir uygulamadır. Bazı poliçelerde araç değer kaybına yönelik olarak da madde eklenebilirken bu tür bir bilginin yer almadığı durumlarda sigorta şirketine başvuru yapmak gerekli olur.

İlginizi Çekebilir: Ak Sigorta Araç Değer Kaybı Başvurusu

Halk Sigorta Araç Değer Kaybı

Halk Sigorta Araç Değer Kaybı Başvurusu mağdur tarafından gerçekleştirilen bir müracaattır ve zarara uğrayandan bunu belgelemesi talep edilir. Aracında meydana gelen hasarın yol açtığı ticari değer kaybını belgelemek durumunda olan mağdurun sigorta şirketi için doldurduğu formda bu bilgilere de yer vermesi gerekir.

Doldurulan formda yer alan bilgiler arasında başvuru sahibinin kimlik bilgileri vardır ve kendisini temsilen bir vekil tayin ettiyse vekalet belgesi de beyan edilmelidir. Başvuru sahibinin sağlaması gereken koşullardan biri de kusursuz olan taraf ya da en fazla %50 kusura sahip olan kişi olmasıdır.

Aksi durumda araç değer kaybı başvurusunun olumlu sonuçlanması söz konusu olmaz. Bu başvurular sırasında dikkate alınacak bir diğer durum ise araçla ilgilidir. Vasıtada meydana gelen onarım daha önce aynı yerde gerçekleşmemiş olmalıdır. Aracın daha önce karışmış olabileceği bir kaza nedeni ile ya da başka bir nedenle aynı bölgede onarım yapılmışsa bu durumda sigorta şirketi araç değer kaybı talebini reddedecektir.

Halk Sigorta Değer Kaybı

Kişilerin hak kaybı yaşamaması açısından bu konu üzerinde titizlikle durulması önem taşırken araçla ilgili bir diğer konuda vasıtanın çekme belgeli olmaması gereğidir. Hurdaya çıkarılmış veya çekme belgesi alınmış bir araçta değer kaybı talebi yapılması geçersiz kabul edilecek bir başvurudur. Halk Sigorta Araç Değer Kaybı Başvurusu için bu kaideler dikkate alınmalı ve müracaat için gerekli belgeler tam olarak sunulmalıdır.

Belgelerde oluşacak eksik bilgiler başvuru sahibi açısından istenmeyen durumlarla karşılaşılmasına yol açacağından dolayı müracaat koşulları dikkate alınmalıdır. Mağdur olan taraf zararını ispatlamakla yükümlü olan kişidir ve bu yüzden de kendisinden bunu belgelemesi talep edilir. Sigorta şirketi koşulların sağlandığı durumlarda gerekli incelemelerin ardından zarara uğrayan tarafa 15 gün içerisinde yazılı veya sözlü bildirim yapmaktadır.

Kısmen veya tamamen zararın karşılanması mümkündür ve bunun için yapılan başvurulardaki belgelerin tam olması gerekir. Araç değer kaybı bir aracın trafik kazasına karıştıktan sonra onarılması durumunda ikinci el piyasasında ticari değerinde düşüş olması ile ortaya çıkar. Bu durumda araç sahibi vasıtasında oluşan ticari değer kaybına bağlı olarak aradaki farkı talep etme hakkına sahiptir. Bunun içinse yapılması gereken belgelerle birlikte sigorta şirketine müracaat etmektir. Halk Sigorta Araç Değer Kaybı Başvurusu yazımızın sonuna geldik

Danışmana Sor
Merhaba,
Araç Değer Kaybı Danışmanı olarak size danışmanlık hizmeti sağlamaktan onur duyarız. Size nasıl yardımcı olabiliriz?