Sigorta

Değer Kaybını Trafik Sigortası Öder mi, Trafik Sigortası Karşılar mı ?

Değer Kaybını Trafik Sigortası Öder mi, Trafik Sigortası Karşılar mı

Araçların karıştığı trafik kazalarında oluşan hasarlar Zorunlu Trafik Sigortası ve Kasko Sigortası aracılığı ile onarılabilirken araçta oluşan değer kaybına yönelik ödeme iadesi yapılması için sigorta şirketine başvuru gerekir. Değer Kaybını Trafik Sigortası Öder mi, Trafik Sigortası Karşılar mı ? Sorusu merak edilen konular arasında yer alırken Trafik Sigortası bu ödemeyi yapabilmektedir. Zarara uğrayan taraf aracının onarılmasına rağmen satış değerinde yaşanan düşüşe bağlı olarak değer kaybı başvurusu yapmak istediğinde sigorta şirketine form doldurması gerekir. Bu müracaat sıranda zarara uğrayan taraftan çeşitli belgeler talep edilirken kimlik bilgileri ve kazaya yönelik raporlar da bunlar arasında yer alır. Mağdurun talep ettiği zararının karşılanabilmesi için bazı şartları taşıması gerekirken bunlardan biri de en fazla %50 oranında kusurlu olması ya da kusursuz olması gerektiğidir. Başvuru sahibi için geçerli olan bu şartların dışında da bazı koşullar vardır. Aracın hurda belgeli ya da çekme belgeli olmaması gerekirken aynı zamanda da hasarlı bölgede daha önce onarım yapılmamış olmalıdır.

Araç Değer Kaybı Başvurusu Formu

Örnek: Fiat Egea, BMW X5, Peugeot 5008 gibi

Gün-Ay-Yıl

Değer Kaybını Sigorta Şirketi Öder mi ?

Değer Kaybını Trafik Sigortası Öder mi, Trafik Sigortası Karşılar mı ? Suali için verilmesi gereken yanıtlardan biri de şartların karşılandığı durumlarda değer kaybının sigorta şirketi tarafından ödendiğidir. Bunun gerçekleşmesi ise araç sahibinin bu durumu belgelemesi ile mümkün olurken kendisi de kusursuz ya da az kusurlu olan taraf olmalıdır. Araç değer kaybı ile ilgili başvurular sigorta şirketine yapıldıktan sonra belgeler incelenir ve 15 günlük süre içerisinde başvuru sahibine gerekli bilgiler verilir. Zararın kısmen veya tamamen karşılanması mümkün olurken başvuru belgeleri tam ve eksiksiz olarak sunulmalıdır. Başvuru sahibi bir vekil tayin etmişse bu kişiye ait vekalet de başvuru evrakları arasında yer almalıdır. Sigortadan değer kaybı almak için sigorta şirketine başvuru yapılır.

İlginizi Çekebilir: Mapfre Sigorta Araç Değer Kaybı Başvurusu

Araç Değer Kaybını Trafik Sigortası Karşılar

Değer Kaybını Trafik Sigortası Öder mi, Trafik Sigortası Karşılar mı ? Diye sorulduğunda verilecek yanıtlardan biri de Trafik Sigortası tarafından bu ödemenin karşılandığı yönündedir. Sigorta şirketine yapılacak başvuruların sonuçları 15 gün içerisinde yazılı veya sözlü olarak mağdur tarafa bildirilir. Müracaatın reddedilmesi durumunda Sigorta Tahkim Komisyonu devreye girer ve sorunu çözmeye çalışır. Problemin giderilemediği şartlarda ise mağdur olan kişinin dava açma hakkı vardır ve bu durumda da sigorta şirketine ya da araç sürücüsüne ve araç işletenine dava açabilir. Dava açma süresi 2 yıldır ve dava sırasında mahkeme tarafından bazı belgeler talep edilir. Bu belgeler bilirkişi raporları, kaza tutanakları, kazaya ait fotoğraflar gibi evraklardır ve mağdur olan taraf iddiasını ispat etmekle yükümlü olan kişidir. Bundan dolayı belgelerinin eksiksiz olması oldukça önemlidir

Trafik Sigortası Değer Kaybı Ödemesi

Kazaya karışan araçlarda meydana gelen onarım araç tamir edilse dahi ticari değerinde bir düşüş yaratır. Araç sahibi de kusursuz olan ya da az kusurlu olan taraf ise aracında oluşan bu değer kaybının tazmin edilmesini talep edebilir. Bunun için öncelikle başvurulacak merci sigorta şirketi olurken talebinin reddedildiği durumlarda Sigorta Tahkim Komisyonu devreye girer. Sorun çözülemediğinde ise en son çare dava açmak olur. Dava sigorta şirketine açılacağı zaman Asliye Ticaret Mahkemesi yetkili olurken şahıslara açılacak davalarda Asliye Hukuk Mahkemesi’ne başvurmak gerekmektedir. Yetkili mahkemeye dilekçe ile başvurmak gerekirken mahkeme tarafından talep edilen belgelerin de hazırlanması gerekirDeğer Kaybını Trafik Sigortası Öder mi, Trafik Sigortası Karşılar mı ?Merak edilirken sigortadan değer kaybı alma müracaat yapılarak sağlanabilmektedir.

Danışmana Sor
Merhaba,
Araç Değer Kaybı Danışmanı olarak size danışmanlık hizmeti sağlamaktan onur duyarız. Size nasıl yardımcı olabiliriz?