Şartlar

Değer Kaybı Hangi Şartlarda Alınır ?

Değer Kaybı Hangi Şartlarda Alınır

Yaşadığımız çağda araç trafiği her geçen gün giderek artmaktadır. Nitekim istatistikler de bu durumu doğrulamaktadır. Trafiğe çıkan araç sayısı her yıl bir öncekine oranla artış göstermektedir. Hal böyle olunca trafikte yaşanan kazalarda da artış meydana gelmektedir. Elbette trafik kazaları kimsenin istemediği can sıkıcı durumlardan biridir. Ancak kaza sırasında ve sonrasında yaşanabilecek maddi kayıplar diğer dikkat edilmesi gereken konulardır. Özellikle kaza yapan aracın ikinci el piyasasındaki değerinde yaşanan düşüş en sık karşılaşılan sorunlardan biridir.  Öyleyse değer kaybı hangi şartlarda alınır ? Birlikte bu konuyu daha detaylı inceleyelim.

Araç Değer Kaybı Başvurusu Formu

Örnek: Fiat Egea, BMW X5, Peugeot 5008 gibi

Gün-Ay-Yıl

Değer kaybı denildiğinde ne anlaşılması gerektiğini çoğu zaman karıştırmaktayız. Trafik kazasına karışan araçlarda meydana gelen maddi hasarlar onarım sonrasında giderilmektedir. Bu onarımlar, kazadaki kusur oranına göre araç sürücülerinin sahip oldukları sigorta poliçeleri kapsamında karşılanmaktadır. Fakat değer kaybı, kaza anı ve sonrasındaki onarım hizmetlerinden daha geniş bir anlam ifade etmektedir. Özellikle ikinci el araç piyasasında aracını satmak isteyen araç sahibi bu durumu daha yakından hissetmektedir. Çünkü kaza yapmış araçlarda oluşan hasarların boyut ve miktarlarına göre ciddi değer kayıpları yaşanabilmektedir. Bu nedenle kazada kusurlu olmayan araç sahibi, haklı olarak bu zararının da tazminini talep edebilecektir.

İlginizi Çekebilir: Değer Kaybı Almak İçin Şartlar

Değer Kaybı Şartları Nelerdir ?

Günümüzde ikinci el araç piyasası oldukça gelişmiştir. Özellikle internet ve araç satış platformları kullanımlarında yaşanan artış bu gelişimi etkilemiştir. Üstelik araç almak isteyenler, yaşadıkları bölge ile sınırlı kalmayıp tüm ülkede araç araması yapabilmektedir. Tabii ki bu durumun getirdiği bir takım sorunlar da mevcuttur. Başka bir deyişle internet üzerinden görülen bir araç hakkında fiziki muayene yapmadan karar vermek tehlikelidir. Bu nedenle ikinci el araç almadan önce ilgili aracın değerini düşürecek etmenler dikkatle araştırılmalıdır.

Uyarıları dikkate alan kişiler, kazalı araçlar başta olmak üzere değer kaybı bulunan araçlardan uzak durmaktadırlar. Ya da bu gibi araçlar için ciddi pazarlıklar yaparak fiyatta büyük indirimler sağlamaktadırlar. İşte böylesi durumlarda satıcılar satması gerekenden daha düşük bedellere araçlarını satmaktadırlar. Olması gereken piyasa fiyatı ile arada oluşan fark aracın değer kaybını yansıtmaktadır. Birçok araç sahibi ise bu hakkından haberdar olmadığı için kaza sonrası değer düşüklüğü kaybı istememektedirler. Peki değer kaybı hangi şartlarda alınır ?

Öncelikle bu tazminattan yararlanabilmek için yaşanan kazada kusursuz taraf olmanız gerekmektedir. Kusur durumu, kaza tespit tutanakları üzerinden % 0, 50 ve 100 olarak belirlenmektedir. Diğer dikkat edilmesi gereken konu süresinde başvuru yapılması hususudur. Aracınızla yaşadığınız kaza anından itibaren iki yıllık süre içerisinde başvuru yapılmalıdır. Özelikle kafaları karıştıran ve az bilinen diğer bir konuyu açıklayalım. Değer kaybı başvurusunda yer alan hasarlı bölge daha evvel hasara uğramamış olmalıdır. Başka bir deyişle ilk kez hasar alan bir bölge için başvuruda bulanabileceğinizi unutmamanız gerekmektedir. 30 Mart 2020 tarihine kadar yaş ve km kriterleri yönünden sınırlandırma söz konusuydu. Ancak bu kısıtlama bir genelge ile son bulmuştur.

Değer Kaybı Başvurusu

Bir kazada değer kaybı başvurusundan söz edebilmek için birden fazla tarafın bulunması gerekmektedir. Kazada kusurlu olmayan taraf, kusuru bulunan taraftan zararların tazminini talep edebilecektir. Dolayısıyla, değer kaybı başvuruları da kusurlu olan araç sürücüsüne yöneltilecektir. Tabii ki hemen belirtelim, burada başvuru şahsın zorunlu trafik sigortasını düzenleyen sigorta şirketine yapılmalıdır. Başvurular yazılı olarak ilgili şirketlere geçekleştirilecektir.  Değer kaybı hangi şartlarda alınır ? Bu konuda yeterli bilgileri edindikten sonra değer kaybı başvurularınızı sağlıklı bir şekilde yapabileceksiniz.  Yaşanılan kazalar nedeniyle, aracında değer kaybı yaşayan kişilerin bu tazminat taleplerini değerlendirmeleri yerinde olacaktır.

Danışmana Sor
Merhaba,
Araç Değer Kaybı Danışmanı olarak size danışmanlık hizmeti sağlamaktan onur duyarız. Size nasıl yardımcı olabiliriz?