Başvuru

Değer Kaybı Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

Değer Kaybı Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

Araç sayılarındaki artış ve yoğunluk ile birlikte trafik kazalarında da artışlar gözlenmektedir. Her ne kadar istenmeyen bir durum olarak karşımıza çıksa da kaza bazen kaçınılmaz olabilmektedir.  Bu nedenle yaşanılan kaza sonrası doğru adımlar atmak yaşanabilecek olumsuzlukları da engelleyebilecektir.  Özellikle konu özelinde sahip olunan hakların kavranması en başından avantaj sağlamaktadır. Yaşanan kazalar sonrası kusuru bulunmayan tarafın aracında meydana gelen hasarlar aracın değerinde azalmaya neden olabilmektedir. Bu nedenle araç değer kaybı başvurusu yapmak yerinde olabilecektir. Bu noktada değer kaybı başvurusu için gerekli belgeler hakkında bilgi sahibi olmak önem taşımaktadır.

Araç Değer Kaybı Başvurusu Formu

Örnek: Fiat Egea, BMW X5, Peugeot 5008 gibi

Gün-Ay-Yıl

Yaşanan kazada kusurlu olmayan taraf için öngörülen değer kaybı tazminatı farklı kriterlere göre belirlemektedir.  Değer kaybı başvurularında standart tip evraklar öngörülmüştür. Bunun yanı sıra hasar durumu ve olayın özelliğine göre ilave evrakların talep edilebileceği unutulmamalıdır. Yine kazaya ilişkin maddi hasar dosyalarının açıldığı şirket başvuru aşamasında önem taşımaktadır.

Özellikle hasar dosyası tazminat talebinde bulunulacak şirket tarafından açılmış ise daha az evrak ile işlemlerinizi tamamlama imkanınız olabilecektir. Değer kaybına ilişkin tazminatlar kusurlu bulunan tarafın Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası kapsamında yer almaktadır.

Bu nedenle başvurular da bu kusurlu tarafın trafik sigortasını yapan şirkete yapılmaktadır.  Ancak karşılanacak tazminatların trafik sigortasında belirlenmiş teminatlarla sınırlı olacağı unutulmamalıdır. Sınırı aşan tutarlar için farklı yollar izlenebilecektir. Bu konuda detaylı bilgi almak için alanında uzman hukuk büroları ve meslek mensuplarına başvurmak gerekmektedir.

Araç Değer Kaybı Başvurusunda İstenilen Belgeler

Araç değer kaybı başvurusunda bulunmak isteyen araç sahiplerinin ibraz etmesi gereken bazı evraklar bulunmaktadır. Değer kaybı başvurusu için gerekli belgeler aşağıda belirtilmiştir.

  • Değer kaybına ilişkin talep beyanı (talep başvuru dilekçesi)
  • Trafik kazası tespit tutanağı (kaza tutanağı)onaylı örneği ya da TRAMER Kaza Tespit Zaptı
  • Talep sahibine ait banka hesap bilgisi (İBAN) ve kimlik numarası bilgisi
  • Hasar ekspertiz raporu
  • Kazaya ilişkin hasar fotoğrafları
  • Zarar görmüş araca ait ruhsat fotokopisi
  • Araç sürücüsünün sürücü belgesi fotokopisi
  • Sigortalı araca ait ruhsat fotokopisi

Yukarıda yer verilen evraklar genel olarak standart evraklardır. Ancak kazanın durumuna ve başvurulan şirkete göre bazı değişiklikler gösterebilmektedir. Bu nedenle başvuru öncesinde ilgili şirket ile temasa geçerek talep edilen belgeler eksiksiz olarak hazırlanabilecektir.

Öte yandan başvurular vekaleten tamamlanmakta olabilecektir. Bu durumda evraklar arasında söz konusu vekaletnamenin de yer alması gerekmektedir. Değer kaybı taleplerine ilişkin başvurular bizzat gerçekleştirilebilecektir. Bununla birlikte Trafik Sigortası Genel Şartları’ nda yer alan düzenlemelere göre noter kanalıyla da yapılabilecektir. Yine anı düzenlemelere göre taahhütlü mektup da başvuru aracı olarak kullanılabilecektir.

İlginizi Çekebilir: Araç Değer Kaybı Başvuru Formu

Değer Kaybı Başvurusunda Dikkat Dilmesi Gereken Hususlar

Araç değer başvurusunda bulunacak araç sahiplerinin dikkat etmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Özellikle tazminat için aranan tüm şartlar yerine getirilse dahi usulen yapılan hatalar olabilmektedir.  Bu nedenle zaman ve emek kaybına sebebiyet vermemek adına işlemlerin doğru yapıldığından emin olmak gerekmektedir. Başvuru sırasında hazırlanan belgelerin bir örneğinin muhafaza edilmesi yararlı olabilecektir.

Özellikle talebe ilişkin başvuru dilekçesinin, başvuru tarihini de ispatlar nitelikte olduğundan emin olarak saklanması gerekmektedir. Eğer başvuru evrakları posta yoluyla iletilmişse, gönderiye ait evraklar da saklanmalıdır.

Çünkü olası bir olumsuzluk karşısında gerek Tahkim Komisyonu gerekse dava yolunda bu belgelere ihtiyaç duyulabilecektir. Bu nedenle araç sahipleri değer kaybı başvurusu için gerekli belgeler açısından muhafaza yolunu seçmelidirler. Özetle, yapılabilecek bir usul hatası veya ispat edici belgelerin kaybı maddi kayıplara neden olabilmektedir. Araç sahipleri tarafından yeterli bilgi ve zaman ayrılması, sağlıklı sonuçlar alınması için önem taşımaktadır. Bu nedenle zaman ayıramayan kişilerin alanında uzman hukukçular ile iletişime geçmesi tavsiye edilmektedir.

Danışmana Sor
Merhaba,
Araç Değer Kaybı Danışmanı olarak size danışmanlık hizmeti sağlamaktan onur duyarız. Size nasıl yardımcı olabiliriz?