Sigorta

Axa Sigorta Araç Değer Kaybı Başvurusu

Axa Sigorta Araç Değer Kaybı Başvurusu

Trafik kazaları meydana geldiğinde araçlarda hasar oluşması durumunda kazaya karışan taraflardan az kusurlu olanın aracında oluşacak hasara bağlı olarak araç değer kaybı talep etmeye hakkı vardır. Bu başvurunun yapılabilmesi için koşulların sağlanmış olması gerekirken sigorta şirketleri ile irtibata geçilir. Axa değer kaybı başvurusu için sigorta şirketine gerekli evraklarla müracaat edilmesi lazımdır. Axa Sigorta Araç Değer Kaybı Başvurusu sırasında başvuru sahibinin taşıması gereken koşullardan biri az kusurlu olan taraf olması ya da en fazla %50 oranında kusura sahip olmasıdır. Sigorta şirketine yapılacak başvurular sırasında dikkat edilmesi gerekenlerden biri de araçta hasar oluşan bölgede önceden herhangi benzer bir durum olmaması gerekir. Araçta oluşan hasar yaşanan kaza nedeni ile ortaya çıkmalı ve hasarlı bölgede önceden bir onarım gerçekleşmemiş olmalıdır.

Araç Değer Kaybı Başvurusu Formu

Örnek: Fiat Egea, BMW X5, Peugeot 5008 gibi

Gün-Ay-Yıl

Axa Sigorta Değer Kaybı

Axa Sigorta Araç Değer Kaybı Başvurusu sigorta şirketine yapılacağı zaman gerekli belgelerin sunulması icap eder. Trafik kazası sebebi ile aracında hasar oluşan ve kusur yönünden daha az kusurlu olan veya hiç kusuru bulunmayan taraf mağduriyetinin giderilmesi için sigorta şirketinden aracında oluşan değer kaybını talep edebilir. Sigorta şirketi yazılı veya sözlü olarak 15 gün içerisinde başvuru sahibine bilgi verir. Sigorta şirketi tarafından zararın karşılanabilmesi için gerekli koşulları taşıyor olmak bir zorunluluktur ve bir form doldurularak başvuru gerçekleştirilir. Formda yer alan bilgiler başvuru sahibinin kimlik ve iletişim bilgileri olurken zarar görenin bir vekil tarafından temsil edileceği durumlarda vekaletname örneği de gerekmektedir.

Axa Sigorta Değer Kaybı Başvurusu

Axa değer kaybı başvurusu için gerekli olan koşullardan en önemlisi başvuru sahibinin kusur oranıdır araç değer kaybını talep eden tarafın kusurlu olan taraf olması isteğinin geri çevrilmesi ile sonuçlanacağından bu konuya hassasiyet gösterilmesi gerekir. Axa Sigorta Araç Değer Kaybı Başvurusu sigorta şirketine yapılan bir müracaattır. Başvuru koşullarından biri de araçta daha önce aynı bölgede hasar meydana gelmemiş olmasıdır. Zarara uğrayan kişi talebinin gerekçelerini ve delillerini de sunmakla yükümlü olan taraftır. Bundan dolayı da kaza ile ilgili belgeler sigorta şirketine ibraz edilmelidir. Çekme belgeli ya da hurdaya çıkarılmış araçlar için böyle bir hak talep etmek söz konusu olmadığından başvuruların geri çevrilmesi söz konusu olur.

İlginizi Çekebilir: Allianz Sigorta Araç Değer Kaybı Başvurusu

Axa Sigorta Araç Değer Kaybı

Axa Sigorta Araç Değer Kaybı Başvurusu için ilk yapılması gereken sigorta şirketine müracaattır. Sigorta şirketi başvuruyu değerlendirdikten sonra mağdur olduğu düşünülen tarafa 15 günlük süre içerisinde bilgi vermektedir. Kişilerin talepleri kabul edilebilir ya da reddedilebilir. Kabul edilmesi için başvuru yapan tarafın kaza ile ilgili olarak kusursuz ya da az kusurlu olan taraf olması gerekir. Aksi durumda başvurunun reddedilmesi muhtemeldir.

Araç değer kaybı olarak adlandırılan durum trafik kazasına karışan aracın onarılmasına rağmen ikinci el piyasasındaki değerinde bir düşüş yaşanasına bağlı olarak ortaya çıkar. Aracın kaza yapmadan önceki satış fiyatı ile onarımdan sonraki satış fiyatı arasında oluşan fark araç değer kaybı olarak adlandırılır.

Oluşacak değer kaybı meydana gelen hasarın büyüklüğüne bağlı olarak değişen bir durumdur ve değer kaybını kusurlu olan tarafın karşılaması gerekir. Araç sahibi her ne kadar aracını orijinale yakın şekilde tamir ettirse dahi aracın kayıtlara hasarlı olarak geçmesini engelleyememektedir.

Trafik kazaları oluştuğunda oluşan maddi hasarlar için trafik sigortası ve kasko sigortası devreye girmektedir. Zorunlu trafik sigortası adı verilen sigorta türünde kusursuz ya da en az kusurlu aracın hasarı karşılanır.

Kazaya karışan birden fazla araç olduğunda zorunlu trafik sigortası her aracın masrafını karşılamamaktadır. Kaza sırasında birçok araç varsa ve hasarın karşılanması için kasko sigortasından talepte bulunulması gerekmektedir. Axa Sigorta Araç Değer Kaybı Başvurusu başlıklı yazımızın sonuna geldik.

Danışmana Sor
Merhaba,
Araç Değer Kaybı Danışmanı olarak size danışmanlık hizmeti sağlamaktan onur duyarız. Size nasıl yardımcı olabiliriz?