Şartlar

Araç Değer Kaybı Şartları

Değer Kaybı Hangi Şartlarda Alınır

Her araç sahibi trafikte yaşayabileceği riskleri en aza indirmek ve kazalardan kaçınmak istemektedir. Ancak günümüz yoğun trafiğinde dikkatli olunmasına rağmen kazalar ile karşılaşmak mümkün olabilmektedir. Üstelik yaşanan kazaların birçoğunda kusuru olmayan taraflar da maddi olarak hasar almaktadır. Bu noktada araç sahiplerinin kullanabileceği haklarının farkında olması yaşanabilecek mağduriyetleri de en aza indirecektir. Özellikle kaza sonrası, hasarlı aracın onarılması ile başlayan süreçte maddi kayıpların önüne geçilmesi mümkün olabilmektedir. Örnek olarak kaza sonucu araçta yaşanan piyasa değer kaybının giderilmesi konusu dikkat çekmektedir. Araç sahipleri yaşadığı kayıplar için belirli şartlara haiz olmaları durumunda bu bedelleri talep edebilmektedirler. Bu nedenle araç değer kaybı şartları hakkında bilgi sahibi olunması gerekmektedir.

Araç Değer Kaybı Başvurusu Formu

Örnek: Fiat Egea, BMW X5, Peugeot 5008 gibi

Gün-Ay-Yıl

Yaşanılan trafik kazaları sonrasında hasarlı araç sahipleri, araçlarının piyasa değerinde azalma meydana geldiğini fark etmektedirler. Buna benzer durumlarda ise araç değer kaybı şartları nelerdir ? Değer kaybı alma şartları nasıl sağlanabilir? Şeklinde sorularda araştırma yapmaya başlamaktadırlar. Öncelikle belirtmek gerekir ki değer kaybının kim tarafından karşılanacağı hususunun belirlenmesi gerekmektedir. Yaşanılan kazada yüzde yüz kusurlu olunduğu durumlarda değer kaybı için talepte bulunulamaz. Diğer bir ifade ile kazada % 100 kusurlu olunmadığı sürece talep hakkınız mevcuttur. Öte yandan benzer şekilde tek tarafı olan kazalarda da değer kaybı başvurusu yapılamayacaktır.

İlginizi Çekebilir: Kasko Değer Kaybını Öder Mi ?

Değer Kaybı Şartları

Araç sahipleri tarafından bilinmesi gereken ilk madde araç değer kaybının talep halinde karşılanabileceği hususudur. Yani kaza sonrası değer kaybı alma şartları bakımından gerekli niteliklere haiz olduğunuzu biliyorsanız başvuruda bulunmalısınız. Çünkü başvuru yapmadığınız sürece gerekli şartları taşıyor olsanız bile zararınız tazmin edilmeyecektir. Peki, hangi hallerde araç değer kaybı şartları sizin açınızdan sağlanmış olacaktır? Araç değer kaybı alma şartları nelerdir?

Değer kaybı talebinde, meydana gelen kazanın iki taraflı bir kaza olması gerekmektedir. Oluşan zararlardan karşı tarafın Zorunlu Mali Mesuliyet Sigortası sigortacısı sorumludur. Bu sorumluluk ise sınırsız olmayıp belirlenen üst limite kadar yerine getirilmesi gerekmektedir. Bu limitleri aşan kısmın mevcut olması durumunda farklı senaryolar devreye girebilecektir. Ancak burada detaya girmeden kısaca değer kaybı alma şartları konusuna yer vereceğiz.

Araç Değer Kaybı Talebi Şartları

Bir araç sahibi olarak karşılaştığınız maddi hasarlı kaza sonucunda uğradığınız zararın tazmin edilmesi talebiniz olabilecektir. O halde araç değer kaybı alma şartları ya da kısaca değer kaybı alma şartları nelerdir? Başvurularınızda yol gösterecek araç değer kaybı şartları aşağıdaki gibidir.

  • Öncelikle kusur durumuna bakılacaktır. Karşı taraf %100 kusurlu ya da siz %50 kusurlu iseniz bu şartı sağlamış olacaksınız.
  • İkinci olarak zamanaşımına dikkat etmek gerekmektedir. Kaza üzerinden iki yıllık süre geçirilmemiş olmalıdır.
  • Değer kaybına konu olacak hasarın bulunduğu bölge önem taşımaktadır. Söz konusu bölgede daha önce yaşanmış bir kaza nedeniyle hasar oluşmuş ise talepte bulunamayacaksınız. Kısa bir örnek verelim. Daha evvel yaşanan bir kazada sol ön kapınız hasar almış olsun.  Talepte bulunmak istediğiniz değer kaybı başvurunuz bu bölge yani sol ön kapıyı içermemelidir.
  • 1 Nisan 2020 öncesi 36 yaş ve 165.000 km sınırı söz konusuydu. Ancak ilgili tarihte yayımlanan bir genelge ile bu sınır uygulamasına son verilmiştir. 

Araç Değer Kaybı Şartları 2021

Trafik kazaları ve ardından yaşanan kayıplar elbette istenmeyen durumlardır. Maalesef her ne kadar istenmese de bu tür kaza ve kayıplar ile karşılaşılmaktadır. Bu nedenle trafik kazaları sonucunda araçlarında değer kaybı yaşayanların sahip oldukları hakları bilmesi gerekmektedir. Yazımızda araç değer kaybı şartları nelerdir ? Kısaca açıkladık. Değer kaybı alma şartları konusundan bahsettikten sonra araç değer kaybı alma şartları bakımından bilgiler verdik.  Aktardığımız bilgiler güncelliğini korumaktadır. Kısaca 2021 yılı itibariyle de araç değer kaybı şartları hakkında paylaşılan bilgiler size yol gösterecektir.

Danışmana Sor
Merhaba,
Araç Değer Kaybı Danışmanı olarak size danışmanlık hizmeti sağlamaktan onur duyarız. Size nasıl yardımcı olabiliriz?