Başvuru

Araç Değer Kaybı Başvuru Formu

Araç Değer Kaybı Başvuru Formu

Her geçen gün araç ve araç trafiği konusunda gelişmeler yaşanmaktadır. Yaşanan gelişmelere paralel olarak da ihtiyaçların cevaplanabilmesi bakımından bir takım kanuni ve idari düzenlemeler yapılmaktadır. Potansiyel mağdurların yani araç sahiplerinin trafik kazaları ve sonrasında yaşanacak süreçler hakkında bilgilendirilmesi önem taşımaktadır. Özellikle maddi olarak ziyana yol açan kazalarda bu durum daha fazla değer kazanmaktadır. Kaza sonrasında hasar alan araçlar anlaşmalı oto tamirhaneleri ya da özel servislerde onarılmaktadır. Gerçekleşen onarım sonrasında araçlar eski görünümlerine kavuşturulmaktadır. Ancak dış görünüşleri kusursuz olsa bile kaza nedeniyle ikinci el araç piyasasında kusurlu olarak görülmektedirler. Bu nedenle araç değerinde kaza öncesi duruma göre düşüş yaşanmaktadır.  Aradaki değer kaybının tazmini için bazı hakların kullanılması mümkün olabilecektir. Bu kapsamda araç sahiplerinin araç değer kaybı başvuru formu ile ilgili birimlere müracaat etmesi gerekmektedir.

Araç Değer Kaybı Başvurusu Formu

Örnek: Fiat Egea, BMW X5, Peugeot 5008 gibi

Gün-Ay-Yıl

Değer Kaybı Başvurusu Nereye Yapılır ?

Araç değer kaybına ilişkin başvurular Karayolları Trafik Kanunu’ nda yer alan hükümler dikkate alınarak gerçekleştirilebilecektir. Özellikle müteselsil sorumluluk düzenlemesi de dikkate alınarak başvurulacak veya dava açılacak taraf tespit edilmelidir. İlk olarak değer kayıpları için kusurlu araç trafik sigortasını düzenleyen şirketten talep edilmelidir. Eğer kusurlu sürücünün trafik sigortası bulunmuyorsa doğrudan şahsa karşı dava açılabilecektir. Sigorta şirketlerine gerçekleştirilecek başvurular araç değer kaybı başvuru formu doldurulmak suretiyle gerçekleştirilebilmektedir. Üstelik bu başvuru birçok şirketin internet sayfasından da sağlanabilmektedir.  Araç sahibi veya vekili hangi usulü tercih edeceğini kendisi belirleyebilecektir. Dilediği taktirde alanında uzman bir avukata vekalet vererek işlemlerin sağlıklı şekilde yürümesini sağlayabilecektir.

Değer kaybı başvurularında ruhsat sahibi (mağdur) ya da vekalet etme yetkisi verdiği şahıs işlemleri gerçekleştirebilecektir. Bu başvuruda kimlik numarası, vergi kimlik numarası, dosya numarası, poliçe numarası gibi bilgiler talep edilmektedir. Daha sonra sisteme gerekli belgeler yüklenebilmekte ve bu şekilde kolay bir başvuru tamamlanabilmektedir. Sigorta şirketine başvuru yapıldıktan sonra kanuni süre içerisinde cevap verilmesi ya da ödemenin gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Eğer başvurudan cevap gelmez ya da ret cevabı gelirse diğer yollara başvurulabilecektir. Sigorta şirketi sonrasında Sigorta Tahkim Komisyonuna başvurmak mümkündür. Tahkim Komisyonu’ nda hakemler tarafından verilecek 5.000,00 TL sınırındaki kararlara karşı itiraz edilememektedir. 5.000 TL-40.000 TL arasındaki tutarlarda verilecek kararlara karşı komisyona bir defa itiraz hakkı tanınmaktadır. 40.000 TL üzeri tutarlara ilişkin kararlarda ise temyiz yoluna gidilmesi mümkün olmaktadır.

İlginizi Çekebilir: Değer Kaybı Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

Araç Değer Kaybı Başvurusu Ne Zaman Yapılır ?

Yaşanan trafik kazaları sonrası araç sahiplerinin hasarlı araçlarını onardıktan sonra satmaya çalıştıkları görülmektedir. Söz konusu satış birden fazla sebepten kaynaklanabilmektedir. Fakat satışın ardındaki sebepten çok satış sürecinde meydana gelen değer kaybı gündeme getirilmektedir. Özellikle oluşan kazada kusuru olmayan araç sahipleri, yaşadıkları zararların tazmini bakımından kanuni haklarını kullanmaktadırlar. Bu noktada sahip olunan hakların doğru bilinmesi yaşanabilecek sorunları en aza indirecektir. Araç sahiplerinin en çok merak ettiği konunun değer kaybı başvurularını ne zaman yapabilecekleri hususudur. Hatta bu konuda birçok mağdurun yanlış bilgilere sahip olduğu görülmektedir.

Araç değer kaybı alma şartları için bazı bilgilere hakim olunması gerekmektedir. Çoğu mağdur tarafından yanlış bilinenin aksine, tazminat talebi için araçların satışı şartı aranmamaktadır. Hasarlı aracın satışı yapılmadığı taktirde de gerekli şartların sağlanması durumunda değer kaybı başvurusu yapılabilecektir. Çünkü değer düşüklüğünün fiilen gerçekleşmesi beklenmemektedir. Diğer bir ifadeyle olası bir satış durumunda yaşanacak kayıp göz önünde bulundurularak hesaplamalar gerçekleştirilmektedir. Özellikle kanunen hak düşürücü zaman aşımı süreleri bulunduğundan başvuru için hızlı davranmak gerekmektedir. Kaza tarihinden sonra araç değer kaybı başvuru formu ile birlikte derhal muhataplara başvuruda bulunulmalıdır.

Danışmana Sor
Merhaba,
Araç Değer Kaybı Danışmanı olarak size danışmanlık hizmeti sağlamaktan onur duyarız. Size nasıl yardımcı olabiliriz?