Hesaplama

Araç Değer Düşüklüğü Hesaplama

Araç Değer Düşüklüğü Hesaplama

Her aracın sıfır ve ikinci el olmak üzere piyasada bir değeri bulunur. Sıfır araçlar fabrika çıkışlı olduğu için genellikle sabit fiyatlarda satışa sunulsa da ikinci el araç fiyatlarını etkileyen pek çok etken bulunur. Bunların başında araç değer düşüklüğü hesaplama ihtiyacını oluşturan durumlar yer alıyor. Aracın kazaya karışması durumunda hasar alması ve buna bağlı olarak parça değişimlerine varan onarım süreçleri yaşaması aracın ikinci el piyasasında değerinin düşmesine neden olacaktır. Ancak zorunlu trafik sigortası yaptıran tüm araçlarda bu hasarın karşılanmasına yönelik teminat bulunur. Kusurlu olan araç sahibi sigorta şirketi yaşanan bu değer kaybını ödemekle yükümlüdür. Bazı durumlarda gerekçeler sunarak ödeme yapmayan sigorta şirketlerine değer düşüklüğü için dava açılabilir. Gerekli bilgi ve evraklara sahip araç sahipleri açtıkları bu davaları kazanacaktır.

Araç Değer Kaybı Başvurusu Formu

Örnek: Fiat Egea, BMW X5, Peugeot 5008 gibi

Gün-Ay-Yıl

İlginizi çekebilir: Hazine Müsteşarlığı Değer Kaybı Hesaplama

Araç Değer Düşüklüğü Nasıl Hesaplanır ?

Aracın tamir görmesinin ardından ikinci el piyasasında yaşadığı değer düşüklüğüne araç değer kaybı deniliyor. Arada farklı hesaplamak için faklı kriterler kullanılır. Bu hesaplamaları sigorta eksperleri yapar. Herhangi bir ana parçanın değişiminde araç değer düşüklüğü hesaplama çalışmalarında her bir parça tek olarak hesaplanır. Parçalar üzerindeki hasarların hesaplamasında onarım gören ana parçalarda hesaplamaya dahil edilir. Boya uygulamalarında ise boya işlemi gören tüm parçalar tek tek kullanılır. Genel itibari ile hasar gören tüm parçalarda değişim ve boya işlemi var ise araç değer kaybı olarak hesaplamalarda yer alması gereklidir.

Aracın kilometresi, Pazar değeri, trafiğe çıkış tarihi, üretim senesi, hasar geçmişi ve niteliği, markası ve modeli de araç değer düşüklüğü hesaplama işlemlerinde yer alıyor. Online olarak hazır programlarda belirtilen kriterlere cevaplar vererek kaza durumunda aracınızda oluşan değer düşüklüğü hakkında ortalama bir rakam elde edebilirsiniz. Hesaplamalarda aracın marka ve modeli çok önemlidir. Ana parçalardaki değişim ya da düzeltmeler var ise hesaplamalarda yer alır. Boya uygulanan aksam sayısı, aracın kilometresi, yılı ve aracın TL bazındaki değeri de yapılan hesaplamalarda formüller içerisinde kullanılan değerlerdir.

Araç Değer Düşüklüğü Talebi

Araç kaza yaptıktan ve tamir işlemleri gördükten iki yıl içerisinde sigorta şirketlerine ya da kusurlu araç sahibine dava açarak araç değer düşüklüğü hesaplama işlemleri yapılabilir ve yaşanan maddi mağduriyetlerin temini sağlanabilir. İki yılın dolması ile herhangi bir hak talep edilemez. Zaman aşımı süreci içerisinde sigorta şirketi ya da kazaya neden olan sürücüden değer kaybı talepleri yapılabilir. Ancak kazaya neden olan tarafın kusurlu olması çok önemlidir. Kaza sonrasında tutulan kaza tespit tutanağı ve aracın hasarının onarılmış olması da yapılacak taleplerde sunulacak belgeler arasında yer alır.

Maddi hasarlı bir trafik kazası yaşandığında aracın değer kaybetmesi araç değer düşüklüğü hesaplama işlemleri için bir başlangıçtır. Kazadaki kusur oranı baz alınarak araç değer kaybı tazminat davası acıkabilir. Kazaya neden olan taraf bu şekilde bir tazminat davası açamaz. Mahkemelerce açılan bu davalar reddedilir. Dava süreci 9 ay ile iki yıl arasında tamamlanabilir. Dava sonunda aracın ikinci el piyasasında yaşadığı değer kaybının yanında aldığı hasardan dolayı kullanılmaması ile yaşanan iş gücü eksikliği içinde tazminat taleplerinde bulunulabilir. Örneğin ticari bir taksi ile değer kaybı yaşayan araç, onarım sürecinin tamamlanmasına kadar geçen süredeki kullanılamamasına bağlı olarak yaşanan maddi mağduriyetler içinde tazminat taleplerinde bulunulabilir. Değer kaybına neden olan araç sürücüsü ve aracın ruhsat sahibi farklı olduğunda mağdur olan taraf her iki tarafa da fava acıkabilir. Kazadaki kusurluluk oranını ve değer kaybını belirleyecek olan esas kısım ise bilirkişi raporudur. Bu rapor davanın sonuçlanmasında çok büyük etkiye sahiptir.

Danışmana Sor
Merhaba,
Araç Değer Kaybı Danışmanı olarak size danışmanlık hizmeti sağlamaktan onur duyarız. Size nasıl yardımcı olabiliriz?