Sigorta

Anadolu Sigorta Araç Değer Kaybı Başvurusu

Anadolu Sigorta Araç Değer Kaybı Başvurusu

Anadolu Sigorta Araç Değer Kaybı Başvurusu | Trafik kazalarına bağlı olarak ortaya çıkan araç hasarlarının onarılmasına rağmen vasıtalarda ticari bir değer kaybı yaşanması söz konusu olur. Aracın onarılmadan önceki satış fiyatı ile onarıldıktan sonraki satış ücreti arasında oluşan zarar araç değer kaybı olarak adlandırılırken bu mağduriyetin giderilmesi için zarar görenin sigorta şirketine başvuru yapması gerekir.

Araç Değer Kaybı Başvurusu Formu

Örnek: Fiat Egea, BMW X5, Peugeot 5008 gibi

Gün-Ay-Yıl

Sigorta şirketine yapılacak müracaatlarda bazı koşulların sağlanması gerekirken zarara uğrayanın bunu belgelendirmesi talep edilir. Sigorta şirketine yapılacak başvuruların ardından yapılan incelemeler 15 gün içerisinde mağdur olan kişiye yazılı ya da sözlü olarak bildirilirken mağduriyetin belgelerle ispat edilmesi gerekir.

Bundan dolayı da alınacak raporlar önemlidir ve başvuru yapan tarafın az kusurlu ya da kusursuz olması önemsenir. 

Anadolu Sigorta Araç Değer Kaybı Başvurusu yapılacağı zaman sigorta şirketine ait formun doldurulması ve belgelerin sunulması gerekirken zarar gören vekil tarafından temsil edilecekse vekaletnamenin de evraklar arasında yer alması gerekir.

Anadolu Sigorta Değer Kaybı

Araç değer kaybı için yapılan başvuruların belgelenmesinde bazı koşullar yerine getirilmelidir. Bu şartlardan biri başvuranın az kusurlu ya da kusursuz taraf olması gerekirken bir diğeri de aracın çekme belgeli ya da hurdaya çıkarılmış araç olmamasıdır. Bunun yanı sıra araçta yapılan onarımla ilgili olarak aynı bölgede daha önce bir tamir yapılmamış olması gerekir.

Aracın geçmişte yaşadığı bir kazaya bağlı olarak hasar alması ve hasarın aynı bölgede olması ve buna bağlı olarak da onarım geçirmesi durumunda sigorta şirketine yapılacak değer kaybı başvurusu reddedilir. Bundan dolayı da başvuru sahiplerinin koşullar hakkında bilgi sahibi olması oldukça önemlidir. Anadolu Sigorta Araç Değer Kaybı Başvurusu sigorta şirketine yapılan bir müracaattır.

Bu başvuru sırasında eksiksiz ve tam belgelerle başvuru yapmak gerekliliktir. Kişilerin hak kaybı yaşamaması açısından bu konu önemsenmelidir. Kaza nedeni ile alınan raporlar ve kişilerin kusur oranları önemli belgeler arasında yer alır.

Sigorta şirketine yapılan başvurular sırasında istenecek belgeler arasında bu tür evraklar bulunmaktadır. Mağdur olan tarafın aracında oluşan değer kaybını talep edebilmesi kusur oranının olmaması ya da az olması ile mümkün olacağından bunlar dikkate alınır.

İlginizi Çekebilir: Unico Sigorta Araç Değer Kaybı Başvurusu

Anadolu Sigorta Değer Kaybı Başvurusu

Anadolu Sigorta Araç Değer Kaybı Başvurusu yapılacağı zaman zarar görenin aldığı raporların yanı sıra araçta meydana gelen hasara bağlı oluşan değer kaybının ispatlanması gerekir. Kanıtlama işlemi ise resmi olarak mağdura verilen raporlar aracılığı ile sağlanır. Bundan dolayı da başvuru sırasında evrak beyanının tam olması önerilir.

Sigorta şirketi belgelerin incelenmesinin ardından 15 gün içerisinde yazılı ya da sözlü olarak başvuru sahibine bilgi verirken zararın kısmen ya da tamamen karşılanması mümkün olmaktadır. Zarar görene ait aracında oluşan değer kaybının tazmin edilebilmesi için evrakların tam olması önemsenmeli ve sigorta şirketinin koşulları sağlamalıdır.

Anadolu Sigorta Değer Kaybı Sorgulama

Araçta oluşan hasarın meydana getirdiği değer kaybı sigorta şirketinden talep edilir. Kaza durumunda araçta oluşan hasarlar Zorunlu Trafik Sigortası ve Kasko Sigortası tarafından karşılanır. Zorunlu Trafik Sigortası kazaya karışan araçlardan kusursuz olanın ya da en az kusurlu olanın hasarını karşılamaktadır.

Kasko Sigortası aracılığı ile de araçlarda oluşan hasarlara yönelik olarak zararın karşılanması mümkündür. Aracın onarılmasına rağmen ticari değerinde yaşanan düşüş içinse sigorta şirketine başvurulur.

Anadolu Sigorta Araç Değer Kaybı Başvurusu bundan dolayı form doldurulmak sureti ile sigorta şirketine yapılır. Sigorta şirketine yapılacak başvuruların ardından belgelerin incelenmesi ile 15 günlük süre içerisinde mağdur olan tarafa gerekli bilgilendirmeler yapılır.

Danışmana Sor
Merhaba,
Araç Değer Kaybı Danışmanı olarak size danışmanlık hizmeti sağlamaktan onur duyarız. Size nasıl yardımcı olabiliriz?