Sigorta

Allianz Sigorta Araç Değer Kaybı Başvurusu

Allianz Sigorta Araç Değer Kaybı Başvurusu

Allianz Sigorta Araç Değer Kaybı Başvurusu | Trafik kazaları sebebi ile araçlarda çeşitli hasarlar meydana gelebilmektedir. Ortaya çıkan bu tür durumlar için Zorunlu Trafik Sigortası ve Kasko Sigortası kullanılırken birden fazla aracın karıştığı hasarlı kazalarda Trafik Sigortası en az kusurlu olanın ya da kusursuz olan tarafın zararını karşılar. Kasko sigortası da araçlarda oluşan hasarların giderilmesinde kullanılan sigorta türlerindendir. Araç değer kaybı olarak adlandırılan durum trafik kazasına bağlı olarak araçta gerçekleştirilen onarımların sonrasında aracın ticari değerinde bir düşüş yaşanmasına bağlı olarak ortaya çıkar.

Araç Değer Kaybı Başvurusu Formu

Örnek: Fiat Egea, BMW X5, Peugeot 5008 gibi

Gün-Ay-Yıl

Allianz değer kaybı yaşanması durumunda kusursuz olan ya da az kusurlu olan taraf için gerekli işlemleri yapmaktadır. Allianz Sigorta Araç Değer Kaybı Başvurusu için form doldurulması ve sigorta şirketine müracaat gerçekleştirilmesi gerekir. Form doldurulurken belgelerin eksiksiz ve tam olmasına dikkat edilmelidir. Kazaya karışan tarafın hak talep edebilmesi için bazı koşulların sağlanmış olması bir zorunluluktur. Aksi durumlarda başvurulardan olumlu sonuç almak zorlaşır. Bundan dolayı müracaat yapacak olan kişinin belgelerini hazırlaması ve gerekli formları doldurması önemlidir.

Allianz Sigorta Değer Kaybı Başvurusu

Allianz Sigorta Araç Değer Kaybı Başvurusu yapılma nedenlerinden biri şudur: Kazaya karışan tarafın aracında oluşacak hasar nedeni ile onarım gerçekleşse dahi bir değer kaybı yaşanması söz konusu olabilir. Bu durumda zarar gören tarafın yaşadığı mağduriyetin giderilmesi için sigorta şirketine bir form doldurmak sureti ile başvurulur. Başvuru yapılırken form üzerinde yer alan bilgilerin doldurulması gerekir ve mağdur olduğu iddia edilen tarafın taşıması gereken bazı koşullar vardır.

Bu koşullardan biri zarar görenin az kusurlu ya da %50’yi geçmeyecek oranda kusurlu olmasıdır. Bunun yanı sıra mağdur olan tarafın belgelerle birlikte başvuru yapması ve zararını delillerle ispat etmesi gerekir. Araçta oluşan hasarın başka bir kaza nedeni ile oluşmamış olması ve daha önce bu bölgede bir onarım gerçekleşmemesi de gerekli artlardan biridir.

Ayrıca araç çekme belgeli bir vasıta ise ya da hurdaya çıkarılmış durumdaysa bu tür araçlarda oluşacak kazalarda araç değer kaybına yönelik talepte bulunmak mümkün olmamaktadır. Allianz değer kaybı ile ilgili konularda gerekenlerin yapılması için sigorta şirketine başvurmak gerekmektedir.

İlginizi Çekebilir: Axa Sigorta Araç Değer Kaybı Başvurusu

Allianz Sigorta Değer Kaybı

Trafik kazasının ardından aracın onarılsa dahi ticari değerinde bir düşüş yaşanması kaçınılmaz olur. Kazadan önceki satış değeri ile onarılmış bir aracın satış değeri arasında fark vardır. Bunun sebebi ise aracın kayıtlara hasarlı olarak geçmesidir. Aracın değerinde yaşanan bu düşüşe bağlı olarak araç sahibi değer kaybı başvurusu yapabilmekte ve sigorta şirketleri bu konuyla ilgili olarak başvuruları değerlendirmektedir.

Allianz Sigorta Araç Değer Kaybı Başvurusu da müşteriler tarafından gerçekleştirilebilecek müracaatlar arasında yer alır ve başvuru için gerekli koşulları taşımak yeterlidir. Başvuruların olumlu neticelenebilmesi mağdur olarak düşünülen tarafın kaza raporlarında az kusurlu olan taraf olarak görülmesi ile mümkündür. Başvuru sahibi kusursuz olmasa dahi kusur oranı da oldukça önemlidir ve bu oran %50’yi geçmemelidir.

Allianz Sigorta Araç Değer Kaybı Talebi

Allianz Sigorta Araç Değer Kaybı Başvurusu sigorta şirketine yapıldıktan sonra gerekli incelemelerin yapılmasının ardından yazılı veya sözlü olarak başvuru sahipleri bilgilendirilmektedir. Müracaatların kısmen veya tamamen reddedilmesi söz konusu olmaması için zarar gören tarafın başvuru sırasında beyan ettiği bilgileri kanıtlaması gerekir.

Bu bilgilerin alınan kaza raporları, tutanaklar vasıtası ile sigorta şirketine sunulması icap eder. Zarar gören tarafın haklı görüldüğü durumlarda gerekli ödemeler sigorta şirketi vasıtası ile yapılır. Bazı durumlarda sigorta şirketi mağdur olan tarafın talebini geri çevirebilir. Müracaatların onaylanabilmesi için başvuru sahibinin mağduriyetine dair sunulan belgelerin sigorta şirketinin belirlediği kıstaslarla uyuşması gerekmektedir.

Başvuru yapan kişinin kazada tespit edilen kusur oranı yüksek olduğunda müracaatın reddedilmesi söz konusu olacağından dolayı başvuru koşullarının doğru anlaşılması oldukça önemlidir.

Danışmana Sor
Merhaba,
Araç Değer Kaybı Danışmanı olarak size danışmanlık hizmeti sağlamaktan onur duyarız. Size nasıl yardımcı olabiliriz?