Sigorta

Ak Sigorta Araç Değer Kaybı Başvurusu

Araç değer kaybı için yapılacak başvurular sigorta şirketine yapılan müracaatlardır. Trafik kazası meydana geldiğinde araçlarda hasar oluşabilir bu durumda Zorunlu Trafik Sigortası ve Kasko Sigortaları devreye girmektedir. Vasıtalarda oluşan hasarların giderilmesine rağmen ticari değerlerinde bir azalma söz konusu olur. Aracın ilk satış fiyatı ile onarımdan sonraki satış fiyatı arasında ortaya çıkan fark araç değer kaybı olarak adlandırılırken bunu talep eden müşterilerin sigorta şirketine form doldurarak başvurması gerekir. Bazı poliçelerde bu husus ek olarak belirtilirken poliçede bu tür bir bilgi yer almadığı durumlarda sigorta şirketi ile iletişim kurmak gerekir. Ak Sigorta Araç Değer Kaybı Başvurusu için firmaya başvuru yapıldığında gerekli bilgilerin de doldurulan forma ilave edilmesi lazımdır. Bu bilgiler mağdur olan kişinin aracında oluşan hasarı ve meydana gelen değer kaybını gösterir nitelikte olmalıdır. Zarara uğrayan tarafın gerekli koşulları sağlaması durumunda araç değer kaybı ödemesi mağdur tarafa iade edilen bir ücrettir. Araçta oluşan ticari değer kaybına yönelik yapılan bu ödemede sağlanması gereken koşullar sigorta şirketleri tarafından belirlenen kaidelerdir. Zarara uğrayan tarafın mağduriyetinin giderilmesi için sigorta şirketine yapılan başvurularda beyan edilecek evraklar önem taşır.

Araç Değer Kaybı Başvurusu Formu

Örnek: Fiat Egea, BMW X5, Peugeot 5008 gibi

Gün-Ay-Yıl

Ak Sigorta Araç Değer Kaybı

Ak Sigorta Araç Değer Kaybı Başvurusu için taşınması gereken koşullar vardır ve bunlardan biri de mağdur olan tarafın az kusurlu ya da kusursuz olması gerektiğidir. Kazaya karışan taraflardan zarara uğradığı düşünülen taraf aracıyla ilgili onarım belgelerini ve hasar ile ilgili kayıtları beyan ederken araçta yapılan onarım daha önce aynı yerde gerçekleşmemiş olmalıdır. Araç daha önce hasar aldıysa ve aynı yerde geçmişte bir onarım söz konusu olduysa bu durumda araç değer kaybı başvurusunun reddedilme ihtimali yüksektir. Bundan dolayı başvuru sahiplerinin müracaat koşullarını bilmesi menfaatleri açısından önem arz eder. Zarara uğrayan tarafın bilmesi gerekenlerden biri de araç hurda belgeli ya da çekme belgeli olarak adlandırılan vasıta grubunda yer alıyorsa bu durumda da değer kaybı başvurusu yapılamamaktadır. Sigorta şirketine yapılacak başvuruların ardından 15 günlük inceleme süresini müteakiben mağdur tarafa yazılı veya sözlü olarak bildirim yapılmaktadır. Kişi hak kayıplarının engellenmesi açısından müracaat şartları hakkında bilgi sahibi olmak oldukça önemlidir.

İlginizi Çekebilir: Halk Sigorta Araç Değer Kaybı Başvurusu

Değer Kaybı Ak Sigorta

Ak Sigorta Araç Değer Kaybı Başvurusu yapılacağı zaman gerekli evraklarla sigorta şirketine müracaat gereklidir. Başvuru sahibi bir vekil tarafından temsil ediliyorsa bu durumda vekaletname örneği de evraklar arasında yer almalıdır.

Araç değer kaybı talebi araçta ortaya çıkan ticari değer kaybına yönelik bir istektir ve bunun mağdur tarafından belgelenmesi talep edilir. Bundan dolayı da başvuru sırasında araçla ilgili belgelere gerek duyulur. Başvuru formu sigorta şirketine doldurularak teslim edilmesi gereken bir evraktır ve bu belge üzerinde müracaat sahibinin kimlik bilgileri de yer alır.

Sigorta şirketinin yapacağı incelemelerin arından zarar gören tarafın şartları sağlaması durumunda kısmi veya tam ödeme yapılması mümkün olmaktadır. Kaza nedeni ile araçta oluşan hasar onarıldıktan sonra vasıtanın ticari değerindeki düşüşe bağlı olarak talep edilen ödemede mağdur olan tarafın kusur oranı oldukça önemli bir ayrıntıdır. Kusursuz veya en fazla %50 oranında kusurlu olmadığı durumlarda zarar gören tarafın hak iddia etmesi mümkün olmayacağından dolayı başvuru koşulları doğru anlaşılmalıdır.

Mağdur olan tarafın başvuru sırasında aracın değer kaybı yaşadığına dair ortaya çıkan durumu belgelemesi de önemli bir başvuru koşuludur. Bundan dolayı müracaat formuna bu belgelerin de eksiksiz ve tam olarak eklenmesi gerekir. Ak Sigorta Araç Değer Kaybı Başvurusu yazımızın sonuna geldik

Danışmana Sor
Merhaba,
Araç Değer Kaybı Danışmanı olarak size danışmanlık hizmeti sağlamaktan onur duyarız. Size nasıl yardımcı olabiliriz?