Hesaplama

2. El Araç Değer Kaybı Hesaplama

2. El Araç Değer Kaybı Hesaplama

Araçlar kazaya karıştıklarında kaza öncesindeki maddi değerlerinde düşüşler yaşarlar. Araçlar aldıkları hasar nedeni ile tamir görürler. Aracınız ikinci el serbest piyasada satışa çıkarken yaşadığı kaza nedeni ile fiyatında indirim olacaktır. Bu yapılacak indirim sigorta firmaları tarafından teminat altına alınır. Araç çok başarılı bir şekilde tamir görse de kaza nedeni ile kural gereği ilk haline dönemez. Bu da 2. el araç değer kaybı hesaplama yaparak aracınızdaki değer kaybının ortalama olarak ne kadar olduğunu öğrenmenizi ve aracınızın orijinal fiyatından ne kadar indirim yapılması gerektiğini bilmenize imkan tanır. Kazan nedeni ile ortaya çıkan onarım bedeli, ikinci el araç satış reel piyasasında aracın satış bedelinden düşürülür.

Araç Değer Kaybı Başvurusu Formu

Örnek: Fiat Egea, BMW X5, Peugeot 5008 gibi

Gün-Ay-Yıl

İlginizi çekebilir: Online Araç Değer Kaybı Hesaplama

2. El Araç Değer Kaybı Nasıl Hesaplanır ?

Zorunlu trafik sigortası poliçelerinde araç değer kaybı sigorta maddesi yer alır. Bu bedel kusurlu olan tarafın trafik sigortası üzerinden ödenir. Yasalar bu şekilde mağdur olan tarafı korumaya almış olacaktır. Aracın hasarlı olduğundaki piyasa değerini öğrenmek için aracın üretim yılı, hasar geçmişi, kilometresi, marka ve modeli, trafiğe çıkış tarihi, ikinci el değeri, işlem gören parça sayısı, değişen parçaların önemi, boya işlemi hatta onarım yapan yerin yetkili servis olup olmaması bile 2. el araç değer kaybı hesaplama işlemlerinde dikkate alınan kriterler arasında yer alır.

Aracın yaşı ve yürüyen aksamı üzerinde hasarlar var ise tüm kriterler kapsamında birlikte değerlendirmeler yapılır. Kaza yapan aracın tamir gördükten sonra ikinci el piyasasındaki değeri hesaplanır. Aracınızda kaza sonucu hasar oluşmuş ve kazada hiçbir suçunuz bulunmuyor ise iki yıl içerisinde değer kaybı başvurusu yapmanız gereklidir. Ayrıca başvurularda kaza sonrasında trafik kazası tespit tutanağı tutulmuş olmalıdır. Ayrıca aracın hasarının da onarımının yapılmış olması gereklidir. Bağlı kriterler baz alınarak 2. el araç değer kaybı hesaplama işlemi yapılır. Verilen rakamlar baz alınarak ortalama olarak ne kadar bir zarar oluştuğunu hesaplayabilirsiniz.

2. El Aracın Değer Kaybı Sorgulaması

Yapılan işlemler sonucunda araca ait kayıtlara ulaşmak için plaka ile sorgulama işlemleri yapılabilir. Sorgulama yapmak için birkaç yöntem kullanılabilir. Bunlar arasında 5664’e kısa mesaj atmak, e- Devlet üzerinden sorgulama, SBM Sigortam 360 üzerinden sorgulama işlemleri de yapılabilir. Bu şekilde ikinci el araç satın alırken satıcının söylediklerini doğrulama imkanınız olur. Özellikle 2. el araç değer kaybı hesaplama için online olarak hesaplama robotları bulabilirsiniz. İstenen veriler girildiğinde birkaç saniye içerisinde araçlarda yaşanan değer kayıpları ile ilgili ortalama bir değer elde edilebilir. Genel olarak aracın kilometresi, kaza öncesi değeri ve kaza sonrasındaki onarım tutarına göre ortalama bir rakam belirlenebilir.

Daha ayrıntılı bir hesaplama için kaza tarihi, kusur oranı, km bilgi, devir bilgisi, araç bilgisi gibi kriterlerin yer aldığı 2. el araç değer kaybı hesaplama programları bulunuyor. Araç kaza sonrasında ne kadar başarılı bir şekilde onarılmış olsa da orijinal haline dönemeyeceği varsayılır. Bu nedenle satışlarda yaşanan hasar oranınca aracın bedelinde indirim yapılır. Değer kaybının belirlenmesinde sigorta eksperleri yetkilidir. Yurt dışında çeşitli formüller kullanılarak hesaplamalar yapılır. Sonuç tazminatlar ile arasındaki farklar için hesaplamalar yapılır. Ancak ülkeler arasındaki hesaplamalar farklı olacaktır. Bu farklılığın temelinde ülkeler arasındaki özel durumlar, ekonomik gelişmişlikler, piyasa algıları ve piyasa şartları etkili olmaktadır. Ülkemizde de hesaplamalar yapılırken çeşitli formüller baz alınır. 2015 yılından bu yana Hazine Müsteşarlığı tarafından Genel Şartlar yayınlanmıştır. Bu şartlar sözleşmeler kapsamında uygulamaya alınır. Araç değer kaybını almak için yaptığınız başvurularda iki aylık bir zaman zarfında tamir masraflarını geri alabilirsiniz.

Danışmana Sor
Merhaba,
Araç Değer Kaybı Danışmanı olarak size danışmanlık hizmeti sağlamaktan onur duyarız. Size nasıl yardımcı olabiliriz?